Petra Sušaninová / /
Aký je podľa vás ideálny život?

Mať všetko bohatstvo, po ktorom zatúžite? Cestovať po svete s niekým, koho milujete? Nemusieť vstávať každé ráno do práce? Podľa japonskej filozofie zvanej Ikigai to nie je bohatstvo, ktoré vám zabezpečí šťastný život. Šťastní budete vtedy, ak budete robiť to, čo máte naozaj radi, a čo vás napĺňa.

Pre mnohých ľudí je šťastie len pojmom a vzdialenou ilúziou. Nedá sa povedať, že by šťastie patrilo tým bohatým, úspešným, tým v manželskom zväzku, či tým slobodným.

Vždy po niečom túžime, no keď to dosiahneme, zdá sa, že to nie je dosť a zatúžime opäť po niečom inom.

Čo je vlastne šťastie?

Filozofia Ikigai však tvrdí, že šťastie je predsa len možné nájsť, a to v tom, čo robíme. Slovko Ikigai znamená v doslovnom preklade „zmysel bytia“ a podľa tejto filozofie by malo byť našou hlavnou snahou dosiahnutie rovnováhy.

unsplash.com

Aby sme zistili, po čom skutočne túžime, čo chceme robiť a čo nás učiní šťastnými, je potrebná introspekcia, teda schopnosť nahliadnuť do vlastného vnútra a identifikovať vlastné emócie. Len tak dokážeme odhaliť, prečo sme vlastne na svete a čo by sme tu mali robiť.

Už od útleho veku nás však učia, že nie je správne robiť to, čo chceme my, ale je nutné prispôsobovať sa predstavám a želaniam iných. Napríklad, ak dieťa túži byť tanečníkom, ale rodičia ho presvedčia, že ho také povolanie neuživí a ani mu nezabezpečí postačujúcu úctu v očiach ostatných.

Čím viac sa snažíme naplniť očakávania a túžby iných a popierame to, čo skutočne chceme, tým viac si na danú rolu zvykáme a tým náročnejšie je neskôr sa od nej odpútať. Ak teda chceme byť šťastní, v prvom rade musíme byť podľa Ikigai úprimní sami k sebe.

Ako teda podľa tejto filozofie dosiahnuť šťastie?

Ikigai odporúča zvážiť tieto štyri veci:

  • Čo vás činí šťastnými?
  • V čom ste dobrí?
  • Čo by vás mohlo uživiť?
  • Čo tento svet potrebuje?

Ak dokážete zodpovedať tieto štyri otázky, dokážete nájsť v živote rovnováhu a šťastie.

Šťastie totiž podľa Ikigai spočíva v tom, že budete robiť to, čo vás baví, čo máte radi a zároveň na tom dokážete zarobiť a prosperovať.

Zdá sa to v dnešnom svete takmer nemožné, no verte, že to možné je. Ak máte dostatok odhodlania a okolo seba ľudí, ktorí vás podporia, určite to zvládnete.

unsplash.com

Ak by ste sa mali riadiť filozofiou Ikigai, čo by ste chceli robiť vy?

Pozri aj: 25 stručných, no absolútne upokojujúcich citátov, ktoré vychádzajú z filozofie Zen-budhizmu

truththeory
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)