Foto: TASR/AP

Biden varoval ruského prezidenta pred použitím jadrových a chemických zbraní na Ukrajine.

Americký prezident Joe Biden varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred použitím chemických alebo taktických jadrových zbraní po vážnych stratách vo vojne na Ukrajine. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Nerobte to,“ zopakoval Biden trikrát v rozhovore pre americkú televíziu CBS, z ktorého časť zverejnili v piatok večer miestneho času. Reagoval na otázku o možnosti, že by sa Putin uchýlil k nasadeniu chemických alebo taktických nukleárnych zbraní.

Dôsledky by boli veľké

„Zmenili by ste tvár vojenského konfliktu ako nič iné od druhej svetovej vojny,“ povedal Biden. Odmietol špecifikovať, čo by USA robili, ak by Putin zašiel tak ďaleko. Dodal však, že by to malo dôsledky primerané rozsahu toho, čo by sa Moskva rozhodla urobiť. Rusko by sa podľa neho tiež stalo vo svete „ešte väčším vyvrheľom“.

Ukrajina v posledných týždňoch opätovne dobyla veľké časti územia na východe krajiny, ktoré dosiaľ okupovali ruské jednotky, v čom jej pomohli ťažké zbrane dodané západnými spojencami, pripomína AFP. Celé interview odvysiela CBS v nedeľu.

Uložiť článok

Najnovšie články