Aké sú najrozšírenejšie hoaxy na internete? A ako sa im vyvarovať?

Internet je miestom, kde sa informácie šíria závratnou rýchlosťou. A v záplave mnohých správ sa sem-tam objavia aj také, ktorých pravdivosť je prinajmenšom veľmi otázna a často sa neskôr ukáže, že ide o klasický podvod či hoax. Forma týchto hoaxov je rôzna ako aj motivácia ich vytvárať. Od zabávania sa na hlúposti iných až po získanie peňazí. Preto sme sa pozreli na najčastejšie podvody a hoaxy, ktoré môžete nájsť na internete a s veľkou pravdepodobnosťou ste sa s nimi už stretli aj vy. V závere článku vám prinesieme tiež odporúčania, ako filtrovať správy a ako sa takýmto podvodom vyvarujete. 

BFF

Foto: fontech.sk – screenshot/facebook

Asi najaktuálnejší podvod, ktorý sa sociálnou sieťou Facebook šíri ako lavína. Škandál, s únikom informácií a narušením súkromia miliónov užívateľov na Facebooku, spoločnosťou rezonuje už niekoľko týždňov. Ako reakcia na túto kauzu vznikol podvod BFF, o ktorom sme vám priniesli článok. Ak túto skratku napíšete do komentára a tá sa vyfarbí nazeleno, vaše konto je v bezpečí. Ak nie, urýchlene si zmeňte heslo. Tento nástroj údajne vytvoril samotný Mark Zuckerberg, ktorý asi nemá nič lepšieho na práci…

Spoplatnenie Facebooku a WhatsAppu, ktoré môžete zvrátiť zdieľaním

foto: wikimedia.org

Viete o tom, že známe služby, ktoré sú zadarmo ako Facebook, WhatsApp či hociktoré iné, budú odteraz spoplatnené? Nechce sa vám za ne platiť? Nie je nič ľahšie. Stačí, ak tento status budete zdieľať na svojej stránke, pošlete ho 10, 50 či stovke ľuďom ako súkromnú správu a daná spoločnosť z vás urobí prémiového klienta, ktorý už nikdy v živote nebude u nich za nič platiť.

Otázka, prečo by to Facebook či iná spoločnosť toto robila a to práve takouto zvláštnou formou, ostáva nezodpovedaná.

Podvodné poukážky do obchodov a podvodné súťaže

Kto by nechcel poukážku do Tesca či do iného obchodného reťazca v hodnote sto či viac eur úplne zadarmo? Asi každý. A toho sa chytajú aj tvorcovia falošných poukážok. No dobre, nie úplne zadarmo, stačí opäť tento podvod zdieľať, aby sa reťazovo dostal k ďalším a ďalším ľuďom a mohol naďalej “žiť”. Je pravdou, že obchodné reťazce v rámci svojich vernostných programov dávajú svojím zákazníkom poukážky, no tie sú v rádovo nižších sumách a sú zvyčajne zasielané buď to priamo na adresu do poštovej schránky alebo na e-mail zadaný pri registrácii.

Podobne fungujú aj podvodné súťaže. Nikto vám nedá auto za to, že budete zdieľať jeho príspevok ani tisíce eur. Je jasné, že súťaže známych a dôveryhodných stránok o ceny v hodnote rádovo desiatok až sto eur sú bežné a nie je dôvod sa do nich nezapájať. Je len potrebné si overiť, či sa naozaj nachádzate na skutočnej stránke a nie na kópii, ktorú vytvoril niekto s pofidérnymi úmyslami. Ak od vás bude hocijaká stránka pýtať dôverné údaje, radšej na takúto súťaž rýchlo zabudnite.

Falošné zbierky na choré deti

Foto: Pixabay

Klasika, ktorú už na sociálnej sieti videl už každý z nás. Môže ísť o choré dieťa, postihnutú rodinu, týrané zvieratá či jednoducho všetko, čo v človeku zanechá silnú potrebu pomáhať. Ale keďže mnohí z nás by radi pomohli, dá sa to veľmi ľahko. Stačí, ak budete zdieľať túto správu, olajkujete ju, budete ju komentovať a za každú vašu reakciu dá Facebook alebo Soroš, Putin, Obama alebo hocikto iní sumu vo výške 1, 5 alebo 10 centov, napríklad na liečbu dieťaťa s rakovinou. No kto by to neurobil? Veď stačí urobiť pár klikov a vďaka vám sa choré dieťa uzdraví.

Je to samozrejme kruté, ale Facebook alebo hocikto iný, takouto formou nepomáha nikomu, lebo by veľmi rýchlo prišiel o všetky svoje peniaze. Preto, keď uvidíte takúto či podobnú správu radšej svojmu priateľovi, ktorý ju zdieľal vysvetlite, že sociálna sieť určite žiadne peniaze nikomu nevyplatí a stal sa obeťou podvodu.

Nigérijský princ a jeho milióny

Foto: Pixabay

Podvod známy ešte z čias e-mailov. Bohatý občan z Nigérie, aby sa tomu dodal punc originality, tak nech je to rovno princ, si chce do banky v Európe previesť svoje milióny. A na to chce využiť práve vás, resp. vaše bankové konto. Za to, že mu pomôžete, vám nejaký ten miliónik nechá na účte.

Aj keď je to jeden z najznámejších a najrozšírenejších podvodov, stále sa nájde niekto, kto na to naletí. Lámanou angličtinou, resp. lámanou slovenčinou vytvorenou cez Google prekladač, vás následne požiada o bankové údaje, ktoré mu vy samozrejme ochotne zašlete. Je pravdou, že tento podvod má viacero verzií, ako aj spôsobov, ako ďalej od vás budú chcieť podvodníci vylákať peniaze. Najlepšou prevenciou je takýto mail či správu na sociálnej sieti ignorovať.

Phising na Facebooku

Ilu: Pixabay

Foriem phisingu na Facebooku je viac. Jednou je, že podvodníci si vytvoria falošný profil vášho známeho a pošlú vám žiadosť o priateľstvo. Keď ju potvrdíte, následne vám zašlú správu aby ste im poslali vaše telefónne číslo. Následne vám príde kód a váš falošný priateľ vás o tento kód požiada. Akonáhle ho napíšete, prídete o peniaze, keďže kód je od platobnej brány. Upozornením tu môže byť slabá znalosť slovenčiny.

Inou formou je, že vám príde správa od priateľa, že potrebuje pomôcť s obnovením jeho účtu na Facebooku. Vtedy okamžite zbystrite pozornosť. Môže ísť  o podvod. Hacker sa zmocnil konta vášho priateľa a táto žiadosť je vytvorená iba preto, aby prebral aj vaše konto, v ktorom sa môžu nachádzať pre neho cenné údaje. Vy v domnení že chcete pomôcť známemu, riadite sa pokynmi hackera a ten si pomocou toho nastaví nové heslo do vášho účtu.

V takomto prípade je najlepšie zavolať či inak sa skontaktovať s vašim priateľom a opýtať sa ho, či sa náhodou nestal obeťou útoku hackerov.

ICE

Foto: Pexels

Nevinný hoax, ktorému ste možno v dobrej viere naleteli aj vy. ICE má byť skratka slov In Case of Emergency, teda slovensky V prípade ohrozenia. Má to byť skratka, ktorú si uložíte do mobilného telefónu. Ak sa vám niečo stane, záchranári prezrú vaše kontakty v mobile a budú kontaktovať osobu, uvedenú pod touto skratkou.

Možno aj vám prišiel e-mail či správa od organizácie, ktorá sa javí ako zdravotnícka a nabáda vás k použitiu ICE v kontaktoch. Aj keď myšlienka nie je zlá, naráža na mnohé trhliny.

Prvou je, že záchranári nemajú dôvod nikomu volať. Ak by vás našli v bezvedomí a v ohrození života, prehľadávať vaše kontakty, aby túto informáciu oznámili je hlúposť. Ich prvoradou a jedinou úlohou je zachrániť vám život.

Ďalším dôležitým faktom je, že mnohí ľudia používajú formy zamknutia telefónov a zdravotník by sa v prípade zaheslovaného telefónu do neho aj tak nedostal a označenie kontaktu ako ICE tak stráca zmysel. Navyše, pri nehodách sa často môže stať, že váš telefón sa stane nefunkčným kvôli poškodeniu.

Ak chcete, aby zdravotníci predsa vedeli ľahšie kontaktovať vašu najbližšiu osobu, noste v dokladoch, napríklad pri občianskom preukaze usmernenie, čo majú zdravotníci robiť a koho majú kontaktovať a nezabudnite tam uviesť kontakt.

 

Ako sa vyvarovať podvodom?

  • Nikto vám nič nedá zadarmo. Samozrejme, ak nerátame drobné súťaže, kde sa od vás vyžaduje aktivita v tom, že lajknete stránku alebo ju budete sledovať.
  • Myslite kriticky. Kto by mal osoh z toho, že budete robiť to či ono, a prečo to vôbec od vás požadujú? Ak neviete odpovedať na tieto otázky, zbystrite pozornosť.
  • Neklikajte na všetko, čo sa vám objaví na obrazovke. Za pozlátkom je často skrytý podvod. Prečo by vám nejaká stránka chcela predať napríklad notebook v 1000 eur iba za výhodnú cenu 200 eur? Alebo tablet či najnovší high-end mobilný telefón? Za tým niečo musí byť.
  • Používajte vyššie formy zabezpečenia. Keď ste sa rozhodli predsa využiť nejakú akciovú ponuku, skúste za tovar platiť pomocou platobných systémov, napríklad PayPal. Vtedy máte vyššiu garanciu toho, že sa vyvarujete podvodu.
  • Overujte si zdroje. Pozrite sa, kedy stránka, ktorá vám ponúka výhodnú akciu, vznikla. Podvodníci často narýchlo založia stránku, vylákajú od ľudí čo najviac peňazí a následne ju zrušia.
  • Hľadajte dodatočné informácie. Ak narazíte na niečo čo vás zaujalo, ale nie ste si istí pravdivosťou, pátrajte po tom. Je možné, že na podvod už naleteli iní ľudia a tí varovali ostatných. Stačí pár klikov a dozviete sa to.

Dúfame, že vám naše rady aspoň trochu pomôžu zorientovať sa v prostredí internetu. Ak máte ďalšie tipy a ako sa vyvarovať podvodom, alebo poznáte ďalšie hoaxy, ktorým ľudia veria, podeľte sa o ne s nami v komentároch.

Pozri aj: Zistite, či vaše údaje na Facebooku boli zneužité. Ak áno, sociálna sieť vám dá o tom takto vedieť

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )