Foto: Pixabay

Banská Bystrica sa bude zaoberať vznikom krematória a cintorína pre zvieratá.

V meste Banská Bystrica je v súčasnosti registrovaných takmer 7000 psov. V prípade ich úmrtia alebo úmrtia mačiek či iných domácich miláčikov telá zvierat putujú buď do kafilérie, alebo častejšou praxou je ich pochovávanie v lese, prípadne v záhradách.

No pochovávanie v lese či v záhrade je zasa nelegálne a neekologické. Veľmi žiadanou a verejnosťou vítanou možnosťou by bola možnosť kremácie zvieratka. Na Slovensku však nie je veľa miest, ktoré túto možnosť, dôstojne sa rozlúčiť so svojím domácim miláčikom obyvateľom ponúkajú a Banská Bystrica by mohla ísť v tomto smere príkladom.

Foto: Pixabay

Mesto bolo oslovené, aby sa zaoberalo myšlienkou vybudovania zvieracieho krematória a aby ho aj prevádzkovalo. To by bola garancia, že sa budú dodržiavať prísne legislatívne podmienky.

V súčasnosti sú rôzne možnosti, ako sa dá kremácia zariadiť. Na trhu sú tiež mobilné zariadenia, ktoré prídu ku konkrétnemu veterinárovi po uhynuté zvieratá a odvezú ich na miesto mimo mesta, kde vykonajú povolenú kremáciu.

Mesto bolo tiež požiadané, aby v budúcnosti pamätalo i na možnosť zriadenia zvieracieho cintorína. Dnes je to už vo svete bežná vec. Ľudia svojich domácich miláčikov skutočne považujú za členov rodiny a veľmi bolestivo vnímajú ich odchod. Mnohí majitelia by takú možnosť uvítali.

Príbehy
0
Komentovať (0)