foto: Marta Rajková, Lucia Meisnerová

A vôbec kam?

Predstavíme Vám 4 cesty Sloveniek, ktoré stoja za to. Lucie si zvolila záhadný Island, Lenka cestovala 31 mesiacov okolo sveta. Marta sa rozhodla jedinečný Irán a neskôr ju pritiahla pestrofarebná zmes Bangladéšu.

Lucie Meisnerová – Island, mýtické miesto pod polárnym kruhom

Lucie vás zavedie tesne pod polárny kruh, kde leží mýtický ostrov Island. Minulosť by sa tam dala priam krájať. Všade ju pripomínajú nové a nové zázraky: vyhasnuté sopky a obrovské lávové polia, cez ktoré si razia cestu majestátne ľadovce. Tejto dôstojnej kráse konkuruje jedine tak kúpanie v horúcich bazénoch v prítomnosti ružovkastého odtieňa polnočného slnka. Magický ostrov očaril Luciu natoľko, že sa tu aj po dlhšom dobrovoľníckom pobyte znovu a znovu vracia.

foto: Lucia Meisnerová

Luciu môžete stretnúť 14.11. v Novom Meste nad Váhom a zároveň si môžete prečítať jej článok o 10 poznávacích znamení Islanďanov.

Marta Rajková – Bláznivý Bangladeš

Trikrát B pre Bangladéš: bláznivý, bizarný a bohovský.

„Prišla som, videla som a… tlak mi stúpol do nebies.“ Začína svoj opis Marta. Niet divu, keď jej všadeprítomný hukot pretrhol takmer bubienky a smog pľúca. Ľudia sa za ňou otáčali ako slnečnice za Slnkom. Ani dlho neváhali, kým ju nepoprosili o dotyk. Áno otázka znela: „Môžem sa vás dotknúť?“ Lebo stretnúť blondínu naživo sa v týchto končinách zeme nevidí len tak bežne. A preto sa naša Marta nechala rozmaznávať priam kráľovsky: Milión pozvaní na čaj, selfíčiek a podaní rúk.

foto: Marta Rajková

Čakáte ponaučenie? Pár dní v Bangladéši bohato postačí, aby vám rapídne stúpol počet priateľov na facebooku.

Marta odprezentuje Bangladéš v nedeľu 12.11. v Bratislave. A má aj peknú novú webku.

Lenka Vantuchová – Moja cesta na koniec sveta

Hory a pláže, veľkomestá a divočina, ľudia a zvieratá, párty a meditovanie, ľadovce a púšte, couchsurfing, kempovanie a hotel, práca na ryžovom poli či v kancli. Z Argentíny až na Aljašku, cez Havaj a Fidži na Nový Zéland a cez Austráliu a juhovýchodnú Áziu späť domov. 31 mesačná cesta v 13 krajinách.

foto: Lenka Vantuchová

Viac o Lenkinej ceste sa dozviete 19.11. v Poprade.

Marta Rajková – Irán – To najlepšie z cestovania v hidžábe

Šafran v ryži aj v zmrzline. Vonku 33 stupňov. Žena zahalená v šatke, dlhých rukávoch a dlhých nohaviciach. Pocit nesmiernej zúfalosti, pričom jej behalo mysľou, na ktorú kreslenú figúrku sa asi tak v tom obruse podobá. V tom pribehne tlupa Iránok s pripomienkami: O, aká ste len nádherná. Ako bábika! No určite.

foto: Marta Rajková

Od posvätného mesta šiitov, Mašadu, cez bájny Persepolis, zoroastriánske pamiatky, piesočné duny a fotogenické soľné jazerá sa dostali až k azerbajdžanským hraniciam s kresťanskými arménskymi kláštormi a napokon k samotnému velikánskemu Teheránu. Cestovanie v Iráne je zážitok na nezaplatenie. Najmä pre ženu Európanku.

Túto cestovateľskú lahôdku si budete môcť vypočuť v pondelok 13.11. v Bratislave. Kto nebol v Iráne, mal by tam ísť. Čo hovoria média, je jedna vec. Kto tam však bol, bude návštevu iba odporúčať.

Kompletný program cestovateľského festivalu Cestou necestou na Slovensku nájdete na cestounecestou.sk.

TS Cestou Necestou (Katarína Bočkayová)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )