vimeo.com

Vedci sledovali ako doktorandské štúdium ovplyvňuje zdravie po duševnej stránke. Ich zistenia nie sú vôbec pozitívne.

Ak ste absolvent vysokej školy, možno aj vy ste zvažovali, či v štúdiu na akademickej pôde pokračovať a to formou doktorandského štúdia. Okrem predĺženia študentského života a zvýšenia si vzdelania, takáto forma štúdia zahŕňa aj finančné ohodnotenie. Ak si ale nie ste istí, či sa na to dať alebo nie, možno vás tento článok presvedčí o tom, že doktorandské štúdium vám môže spôsobiť aj komplikácie, nad ktorými ste ani neuvažovali.

Vedci z univerzity v belgickom Gente sledovali duševné zdravie 3659 študentov doktorandského štúdia. Na ich veľké prekvapenie zistili, že mnohí z nich trpeli psychickými problémami, chronickou úzkosťou a dokonca depresiami. Podľa ich záverov až 50% študentov PhD. trpí úzkostnými stavmi a až 33% študentov môže trpieť psychickými poruchami a to nielen v krátkodobom, ale aj v dlhodobom horizonte. Výskumníci u doktorandov sledovali pocity ako sú nešťastie, sklamania, ale aj problémy so spánkom či obavy.

„Výskyt psychických problémov je u doktorandov vyšší ako u bežných študentov vysokej školy, ale je vyšší aj v porovnaní s absolventmi vysokých škôl či ako u vysoko odborných pracovníkov.“ uvádza vedecký tím.

Pixabay

Vedci tiež zistili, že väčšiu tendenciu k duševným poruchám majú ženy. Takisto zisťovali, čo stojí za týmito problémami. Tie sa spájajú najmä s písaním dizertačnej práce, ale aj náročnosťou štúdia, ktorá je na doktorandov kladená.

Aj keď sa štúdia vykonávala iba v Belgicku, testovaná vzorka bola pomerne veľká, a tak je predpoklad, že k podobným záverom by prišli výskumníci aj pri testovaní doktorandov z iných krajín. Ak ale chcete absolvovať doktorandské štúdium, rozhodne by vás tento článok nemal odrádzať. Štúdium na vysokej škole je náročné a bez stresu sa rozhodne neobíde. Dôležité je vedieť si všetky povinnosti rovnomerne rozložiť a priebežne sa im venovať. Tak obmedzíte možnosť depresií či problémov so štúdiom na minimum.

Pozri aj: Testovanie 9, 2017: Zvládli by ste dnešný Monitor zo slovenského jazyka a literatúry? Otestujte sa

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)