Foto: unsplash.com (Yoann Boyer)

Nový prieskum charitatívnej organizácie The Eve Appel, ktorá bojuje proti rakovine, zistil, že polovica mužov nedokáže rozlíšiť ženské pohlavné ústrojenstvo.

Presnejšie muži nedokážu ukázať, kde je vagína na anatomickom obrázku. Prieskum zahrnul 1000 mužov a bol uskutočnený tesne pred septembrovou gynekologickou informovanosťou o rakovine. Najzarážajúcejšou časťou prieskumu bol postoj, ktorý muži zaujali pri debate ohľadom gynekologických problémov. Z celkového počtu mužov sa priznalo 24% k tomu, že sa v takejto debate cítia nepríjemne. Keď im bola položená otázka prečo, 21% z 18 až 44 ročných účastníkov odpovedalo, že by sa cítili príliš trápne.

Muži mali vo všeobecnosti problém hovoriť aj o iných typoch rakoviny, ako napríklad tej týkajúcej sa pŕs. No hovoriť o gynekologických problémoch mali podstatne väčší problém. Je to dôsledok nízkej informovanosti a tabuizovania tejto témy. Veľký problém predstavuje aj minimum sexuálnej výchovy, ktorá sa k ženám dostane počas školy. Totiž tá istá charitatívna organizácia, ktorá viedla tento výskum, minulý rok prehlásila, že 44% žien nevedelo na nákrese ukázať na vagínu. Ďalších 60% netušilo, kde je ženské lono – vulva.

Centers for Disease Control and Prevention

Existuje päť rôznych typov gynekologickej rakoviny, ktoré zahŕňajú postihnutie vaječníkov, vulvy, krčka maternice, vagíny a maternice. Napríklad, vo Veľkej Británii zomrie každoročne 7 tisíc žien na dôsledky gynekologickej rakoviny, ktorá je zároveň štvrtým najbežnejším typom u miestnych žien. Rakovina vaječníkov je ôsme najčastejšie ochorenie tohto typu v Spojených štátoch amerických. Eve Appeal navrhuje, aby boli muži viac informovaní v tejto problematike, pretože to môže výrazne pomôcť pri včasnom odhalení ochorenia. Symptómy, ktoré treba sledovať nie sú príjemné, no je dôležité ich poznať. Patrí medzi ne krvácanie, zmena na pokožke, bolesti pri sexe či nepríjemné pachy.

Pre príliš veľké množstvo mužov je ženské telo stále témou, o ktorej sa nehovorí a je zahalená tajomstvom,” povedala Athena Lamnisos, výkonná riaditeľka Eve Appeal. “Z telefonátov, ktoré dostávame vieme, že muži dokážu zohrať veľmi podstatnú rolu pri rozpoznávaní symptómov. Včasná diagnóza je totiž kľúčová pre záchranu ľudského života.” Athena tiež dodáva, že informovanosť nie je o lepšom sexe, ale o tom, aby dokázali aj muži prispieť k zdraviu ich partneriek.

Pozri aj: Týchto 9 ľudí sa vyzlieklo donaha, aby tak celému svetu ukázali, aká krásna vie byť odlišnosť

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )