Foto: TASR/Profimedia

V sobotu zostrelila armáda Spojených štátov amerických špionážny balón Číny, ktorý narušil vzdušný priestor.

Stačila jedna strela z amerického stíhacieho lietadla F 22 a špionážny balón okamžite smeroval k zemi. Zostrelenie nad Atlantickým oceánom bolo dôkladne plánované, aby sa poškodilo čo najmenej techniky na balóne. Do pátrania po troskách, ktoré dopadli iba pár kilometrov od pobrežia, sa okamžite pustilo americké námorníctvo. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Námorné sily USA sa snažia nájsť balón a jeho náklad a pobrežná stráž sa stará o bezpečnosť operácie, uviedol veliteľ Severoamerického veliteľstva protivzdušnej obrany (NORAD), generál Glen VanHerck, uvádza TASR.

Zostrelenie balóna

Balón, ako píše stránka amerického ministerstva obrany bol zostrelený vo vodách štátu Južná Karolína. Aby sa zaistilo, že nikto nebude zranený, balón zostrelili tak, aby padol na hladinu oceánu vo vzdialenosti pár kilometrov od pobrežia.

Američania balón spozorovali už 28. januára 2023, keď vstúpil do ich vzdušného priestoru. Vtedy ho zachytili nad Aljaškou, potom vstúpil do Kanady a napokon opäť nad územie USA v štáte Idaho. Následne bol monitorovaný a plánovalo sa jeho zostrelenie, keď bude v lokalitách, ktoré nemôžu ohroziť ľudí, objekty, či infraštruktúru.

Keď sa balón nachádzal nad vhodnou oblasťou vôd Južnej Karolíny, stíhačka F 22 Raptor naň vypálila jednu strelu AIM-9X Sidewinder a tým ho poslala na hladinu oceánu.

Kým Čína tvrdí, že ide iba o meteorologický balón, ktorý sa vychýlil z kurzu, Spojené štáty sú presvedčené o tom, že balón o veľkosti troch autobusov bol špionážny. Aj keď preletel ponad viaceré významné vojenské oblasti, USA tvrdia, že sa nenarušila bezpečnosť a tvrdia, že vďaka tomu z trosiek môžu zistiť viac informácií o samotnom balóne. Zostrelenie prirodzene zhoršilo vzťahy Číny a USA.

Čo sú to špionážne balóny?

Profesor leteckých inžinierskych vied z Coloradskej univerzity Iain Boyd na portáli The Conversation vysvetlil, že špionážny balón je v podstate vzducholoď naplnená vznášajúcim sa plynom. Lieta približne vo výškach, ako sú komerčné lety (zostrelený čínsky balón lietal vo výške 18 km, čo je viac ako bežných 10 km). Keďže letel v takejto výške, čo je pod Kármánovou líniou určenej na 100 kilometrov, a čo je medzinárodne uznávaná hranica vesmíru, nachádzal sa vo vzdušnom priestore cudzej krajiny.

Podstatou špionážneho balóna je technológia. Nesie niekoľko výkonných kamier a fotoaparátov či ďalšej zobrazovacej techniky a nimi zaznamenáva dianie na zemi. Tieto balóny sú bezposádkové a dokážu tak fungovať dlhý čas bez nutnosti pristátia.

Foto: Profimedia

Prečo práve balón?

Pri špionáži zo vzduchu sa preferujú najviac satelity. Tie sa nachádzajú na nízkej obežnej dráhe Zeme a síce sú relatívne blízko povrchu, rádovo stovky kilometrov, balón je predsa neporovnateľne bližšie. Pri každom fotografovaní platí, že čím ste k vzdialenému objektu bližšie, tým máte lepšie snímky. Satelity sa pohybujú rýchlo a Zem obletia za približne 90 minút.

Iným typom je geosynchrónna dráha vo vyššej polohe, v ktorej satelity dokážu pozorovať stále rovnaké miesto, keďže sa otáčajú spolu so Zemou. Výhodou aj nevýhodou je práve ten jeden bod pozorovania a tiež menej jasné zábery, kvôli vyššej polohe.

Balóny tak majú veľkú výhodu, že sú blízko zeme, takže vidia všetko jasnejšie a aj tak dokážu pokrývať pomerne veľké územie pozorovania. Sú ale jednoduchým objektom na zostrelenie, čo dokazuje aj táto situácia. Taktiež sa ťažšie reguluje smer.

Čo všetko dokážu sledovať?

Je nemožné zatiaľ posudzovať zostrelený čínsky balón, ale vo všeobecnosti tam budú rôzne druhy kamier a fotoaparátov, ktoré zbierajú informácie. Nebudú tam iba tie, ktoré dokážu zobrazovať vo viditeľnom svetle, ale aj také, ktoré skúmajú prostredníctvom infračerveného zobrazenia, vďaka čomu je možné skúmať dianie na zemi aj počas tmy.

Bežný teplovzdušný balón. Ilustračná foto: Unsplash

Ako sa balóny pohybujú?

Väčšina balónov má zásadný problém, keďže dokáže iba stúpať, či klesať. Sú tak často vydané na milosť a nemilosť počasia, resp. prúdom vzduchu. Niektoré balóny dokážu automaticky korigovať svoju výšku na základe prúdov vzduchu, aby sa priblížili vytýčeným kurzom.

Čo sa týka zostreleného balóna, ten mal podľa Washington Post riadiace vrtule. Ak sa to potvrdí, potom mal operátor balóna nad jeho letovou dráhou pomerne dobrú kontrolu.

Prečo používajú balóny?

Balóny sa na špionáž používali najmä v minulosti. Američania ich potom ale nahradili lietadlami U-2 a následne satelitmi. Iné krajiny ale taktiku môžu prehodnocovať a na špionáže využívajú viaceré spôsoby, medzi nimi aj balóny.

Balóny sa zvyčajne používajú v meteorológii, napokon aj samotná Čína sa odvoláva na to, že balón bol určený na výskum počasia. S tým ale nesúhlasia Američania, ktorí balón pozorovali a vyhodnocovali.

Čína sa dlhé roky sťažuje, že ju USA špehuje pomocou satelitov. Často sa takisto snaží demonštrovať svoju moc a provokovať, a tento balón môže tiež spadať do takejto kategórie. Čína má určite lepšie a modernejšie spôsoby na špionáž a balónom tak mohli iba testovať, kam až môžu zájsť.

Uložiť článok

Najnovšie články