Foto: pxhere.com

Ako dobre poznáte našich južných susedov?

Na našej stránke sme sa venovali už viacerým kvízom o našich susedných krajinách. K zoznamu v ktorom je Česká republika, Poľsko, Rakúsko, Ukrajina nám ešte chýbalo Maďarsko, a to sme dnešným dňom napravili. Ako dobre poznáte krajinu s ktorou má Slovensko najdlhšiu hranicu? Ponúkneme vám 10 otázok a tri možnosti, z ktorých je jedna správna. Ako si s nimi poradíte? 

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Tradičným maďarským jedlom je Halászlé. Čo je to?

Halászlé je tradičná maďarská rybacia polievka, ktorá sa pripravuje z rôznych druhov rýb.

Koľko má Maďarsko približne obyvateľov?

maxpixel.net

Obyvateľstvo má pomerne homogénne národnostné zloženie, Maďari tvoria 94,40 % obyvateľov. Rómovia 2,02 %, Nemci 1,18 %, Slováci 0,17 %, Chorváti 0,15%, Rumuni 0,14 %, Ukrajinci 0,07 %, Srbi 0,03 %, Gréci 0,07 %, Slovinci 0,05 %, Číňania 0,03 % a iní. Maďari tvoria aj veľké menšiny v okolitých krajinách.

Aká je národná mena Maďarska?

pxhere.com

Maďarský forint je mena Maďarska.Jeden forint sa skladá zo sto fillérov. Keďže je reálna hodnota fillérov je veľmi nízka, (najnižšia používaná minca je 5 forintov), neexistujú žiadne fillérové mince. Za jedno euro dostanete v banke približne 320 forintov.

S koľkými krajinami susedí Maďarsko?

Wikimedia

Maďarsko susedí so 7 krajinami a to: Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko

Balaton je obľúbeným miestom výletu aj mnohých Slovákov. Od čoho je odvodený jeho názov?

Pixabay

Balaton (historický slovenský názov Blatenské jazero) je najväčšie jazero v strednej Európe. Nachádza sa v Maďarsku. Jeho hladina sa nachádza 104 metrov nad morom. Najväčšia hĺbka je 11 metrov. Rozloha je 591 km². Pôvod názvu vychádza zo slovanského slova blato.

V roku 1000 bol korunovaný prvý uhorský kráľ. Ako sa volal?

Svätý Štefan I. alebo Štefan Veľký, pred pokrstením Vajk bol v rokoch 995 – 997 knieža Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 997 – 1000/1001 veľkoknieža Maďarov/Uhorska a v rokoch 1000/1001 – 1038 prvý kráľ Uhorska.

Medzi aké jazyky patrí maďarčina?

Pixabay

Maďarčina je jediný jazyk v strednej Európe, ktorý nie je indoeurópskym jazykom.

Najväčším mestom Maďarska je Budapešť. Ktoré mesto je podľa počtu obyvateľov druhé najväčšie?

Pixabay

V Debrecíne podľa odhadu z roku 2005 žije 204.825 ľudí.

Viktor Orbán je známy maďarský politik. Akú funkciu momentálne zastáva?

archív TASR

Viktor Orbán (* 31. máj 1963, Stoličný Belehrad) je maďarský pravicový politik, predseda strany Fidesz. Po víťazstve strany Fidesz v parlamentných voľbách v roku 2010 je premiér Maďarska, rovnaký post zastával aj v rokoch 1998 – 2002.

Na obrázku je jedno z najvýznamnejších budapeštianskych námestí. Ako sa volá?

Pixabay

Hősök tere (doslova "Námestie hrdinov") je jedno z najvýznamnejších budapeštianskych námestí. Spolu s Andrássy út a Budínskym hradom sú súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Hősök tere sa nachádza na severnom konci Andrássy út, hneď pri mestskom parku – Városliget.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )