hands.jpg

Matej Mensatoris / / LifeHacking
Od detstva nás učili, aby sme si vždy po návšteve toalety, pred jedlom, alebo keď prídeme domov, poriadne umyli ruky vodou a mydlom. Je to...

Od detstva nás učili, aby sme si vždy po návšteve toalety, pred jedlom, alebo keď prídeme domov, poriadne umyli ruky vodou a mydlom. Je to základ našej hygieny, no zdá sa, že mnohí ľudia tento dôležitý očistný rituál podceňujú. A pritom umývanie rúk má veľký význam, keďže mnohé ochorenia si dokážeme do tela zaniesť práve tým, že sa nevedomky dotkneme znečisteného povrchu.

Na našich rukách môžeme nájsť pestrú paletu baktérii. Samozrejme, mnohé z nich sú neškodné, no na druhej strane nie je problém na špinavých rukách nájsť baktérie typu E. Coli, kampylobaktery, Salmonelu, či dokonca norovírusy, alebo vírusy črevnej chrípky.

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Novinárka Jennie Agg sa rozhodla, že na vlastnej koži otestuje, ako je to vlastne s umývaním rúk a ako dlho by sme si ich mali umývať. Na test použila špeciálny gél, ktorý sa používa ako simulácia znečistených rúk. Po umytí potom na ruky zasvietila UV lampou, aby bolo možné vidieť, ako sa jej ich podarilo umyť. Čím viac bielych častí je na rukách, tým sú ruky špinavšie. Naopak, čím sú ruky tmavšie, tým sú čistejšie.

Ruka pre umytím:

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Rýchle umytie a otrasenie

Všetci sme to už urobili. Ponáhľame sa, na toalete nie je ani mydlo ani utierky, tak si ruky rýchlo opláchneme pod prúdom vody, otrasenie a bežíme preč. Podľa výskumu Michiganskej štátnej univerzity bolo zistené, že takýmto štýlom si ruky umývajú častejšie muži ako ženy.

Na tomto obrázku vidíme, ako vyzerá ruka po rýchlom opláchnutí, bez mydla.

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Krátke opláchnutie zanechalo na rukách stále veľké množstvo baktérii. Najlepšie sa očistili miesta, kde sa ruky navzájom o seba treli, no je to minimum, čo sa podarilo odstrániť.

6-sekundové umytie bez mydla

Šesť sekúnd. To je údajne priemerná dĺžka umývania rúk. To samozrejme stále nie je dostatočne dlho, aby sa dôkladne odstránili všetky baktérie z rúk.

i.dailymail.co.uk
i.dailymail.co.uk

Tu už môžete vidieť, že ruka je čistejšia, ale stále, najmä v okolí nechtov, no i inde, je znečistená. Celkovo však ruky majú menej baktérii, a to aj preto, lebo v tomto prípade boli ruky utreté aj do uteráka.

Utretie rúk má pritom veľký význam. Mnohé baktérie a choroboplodné zárodky prežijú lepšie na mokrom povrchu. A ak sa mokrou rukou dotknete napríklad kľučky, môžete si na ruky zaniesť pomerne veľké množstvo nových baktérii.

Pokračovanie na ďalšej strane…

0
Komentovať (0)