Predseda vlády Robert Fico vyrazil na každoročný žatevný výjazd. Na poliach pri Veľkých Ripňanoch v okrese Topoľčany sa spolu so šéfom pôdohospodárstva Richardom Takáčom stretne s miestnymi farmármi. Chystá sa nielen diskusia s poľnohospodármi a potravinármi, ale aj návšteva družstva Radošinka.
Spoločnosť, ako pripomenul portál Aktuality, vyšetruje nitranska enviropolícia pre podozrenie z nelegálneho nakladania s odpadom.
Premiér na žatve
„Nie som predurčený na to, aby som informoval o žatve a jej priebehu, či očakávaniach. Mojou úlohou je dnes tu, v tejto lokalite, ktorá mi je veľmi blízka, pretože som prakticky vo svojom rodisku alebo v okrese, v ktorom som sa narodil, je zablahoželať nielen miestnym tu, vo Veľkých Ripňanoch, ale aj všetkým na Slovensku k začiatku žatvy, pretože to je veľká udalosť, ktorú sme my vo vláde nepodceňovali,“ uviedol na začiatku tlačovky Fico.
Dodal tiež, že nechce rozoberať témy ako je potravinová sebestačnosť alebo infláciu. Namiesto toho poďakoval poľnohospodárom a potravinárom za komunikáciu, ktorú spolu vedú.
Podľa premiéra bude napriek náročným klimatickým podmienkam žatva uspokojivá. „Napriek ťažkým podmienkam, v ktorých pracujeme, môžeme oznámiť slovenskej verejnosti, že žatva bude dostatočne uspokojivá pre slovenské potreby,“ odkázal.
Fico tiež vyslovil obavy nad situáciou na ukrajinskom trhu. Podľa jeho slov môže dôjsť k tlaku na znižovanie cien niektorých komodít, čo poškodzuje slovenských poľnohospodárov.
Nelegálne smetiská
Agrofarma Radošinka malo podľa zistenia Aktualít z roku 2023 zasypať prenajatý hospodársky dvor pri železničnej trati vo Veľkých Ripňanoch odpadom. Rovnako na to malo využiť aj žumpu pri kravínoch vo vlastnom areáli. Nelegálne smetiská mali byť následne zasypané zeminou.
Družstvo s odpadom podľa enviropolície nakladalo bez povolení a v prípade prenajatého cirkevného pozemku aj bez súhlasu majiteľa. Na jednej zo skládok sa mal navyše v strešnej krytine nachádzať aj nebezpečný azbest. Predstaviteľ agrofarmy Štefan Korec, napriek tomu, že celú vec spočiatku popieral, neskôr uviedol, že likvidácia azbestu bola riadne zabezpečená.
Radošinka postavila vo Veľkých Ripňanoch jeden z najmodernejších kravínov v Európe, a to aj s príspevkom od Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo výške 2,7 milióna eur.
Otrávil vlastných vojakov, nazývajú ho Hitlerom 19. storočia. Napoleon rozpútal v Európe krvavé jatky
Viktória bola na výcviku Národných obranných síl: Opísala, ako to tam vyzeralo a ktorý deň bol pre jej čatu najťažší
Navštívili sme slovenský unikát, ktorý je skrytý pod zemou: Za vstup dáte 14,50 eura, celá Európa nám ho môže závidieť
Na trhoch v Nitre majú aj špeciálnu atrakciu: Ľudia chvália lacné lokše za 2,40 eura, kúpili sme aj mačku vo vreci
Košické vianočné trhy nám vyrazili dych. Oškvarky z kapra za 15 eur ľudia ospevujú, cibuľa za 1,5 eura prekvapila
Cheeseburger za 0 €: Boli sme na otvorení horúcej novinky. Sľúbili 1 000 jedál zadarmo, poriadne nás sklamali
Expert na hypotéky: Ľudia preplácajú úvery aj o stovky eur mesačne, ktoré vedia ušetriť. Pozor na kreditky či hazard
Mesiac som žila zo 4,57 eura na deň: Potraviny ma stáli len 128 eur, podarilo sa mi to vďaka tomuto triku a bez obmedzovania
Klobása či placky stoja aj 12 eur, novinkou je výhodné menu. Boli sme na trhoch v Bratislave, takéto sú tohtoročné ceny









Nahlásiť chybu v článku