Zvyšovanie platov v školstve je nesystematické. Určitej skupiny zamestnancov sa netýka a opäť zostanú na chvoste záujmu. Situácia s nedostatkom nepedagogických zamestnancov je pritom alarmujúca. Pre TASR to uviedli z Únie miest Slovenska (ÚMS) v reakcii na avizované zvýšenie platov pre pedagógov a odborných zamestnancov. Riešením je podľa nej prehodnotiť celkové nastavenie financovania školstva.
“Zvyšovanie platov po schválení rozpočtov, či už štátneho alebo tých samosprávnych, považujeme za nešťastný a nesystémový krok,” zhodnotili. Avizovaným spôsobom financovania dôjde podľa ÚMS k ďalšiemu polarizovaniu zamestnancov školstva či mestskej komunity a k pokračovaniu možno aj verbálnych útokov na predstaviteľov samosprávy. Dôvodom je, že mestá nebudú mať na zvyšovanie platov bez toho, aby to išlo na úkor iných obyvateľov miest.
Alarmujúca situácia v školstve
ÚMS poukázala na to, že už v súčasnosti je na určitých pracovných pozíciách alarmujúca situácia. “Budúci školský rok hrozí, že nebude mať kto variť, prípadne sa starať o naše deti v školských kluboch,” upozornila. Uvítala by začlenenie školských klubov detí či školských jedální do normatívneho financovania. Zjednotilo by sa tak podľa nej financovanie jedného subjektu a nedochádzalo by k dvojitému financovaniu.
Taktiež poznamenala, že aj na zvýšenie platov v prenesených kompetenciách musel nájsť rezort školstva finančné zdroje u seba. To podľa nej znamená, že pravdepodobne príde k zrušeniu niektorých príplatkov a možno aj k zastaveniu financovaniu supervízorov.
Chcú zásadné zmeny vo fungovaní
Únia opakovane žiada ministerstvo školstva a vládu, aby pripravili zásadnú zmenu fungovania regionálneho školstva, vrátane novej deľby kompetencií medzi štátnou správou a územnou samosprávou a zmeny systému financovania. Ten sa podľa nej po rôznych zásahoch stal úplne neprehľadný, nefunkčný a nespravodlivý.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR navrhuje zvýšenie platov pre pedagógov a odborných zamestnancov o sedem percent od 1. septembra 2025 a o ďalších päť percent od 1. januára 2026. Zaviesť sa má aj nový nadtarifný spôsob odmeňovania, ktorý v priemere zvýši platy o dve percentá. Zámer zvýšenia platov schválila vláda minulý týždeň s podmienkou predloženia návrhu na jeho finančné krytie a uzatvorením memoranda o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
100-krát ju bodla, potom dieťa vyrezala z maternice. Beštiu odsúdili, pobyt v cele smrti označuje za hotel
Zločinec, kvôli ktorému vznikol štokholmský syndróm. Milovali ho ženy aj rukojemníci, z väzenia ušiel 17-krát
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi












Nahlásiť chybu v článku