Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) získala v nedeľňajších parlamentných voľbách v Poľsku 35,73 percenta hlasov. Väčšinu kresiel v parlamente by však mala obsadiť proeurópska liberálna opozícia vedená Donaldom Tuskom. Vyplýva to z výsledkov po sčítaní 98,94 percenta hlasov. TASR o tom informuje na základe správ verejnoprávnej televízie TVP.
Volebná účasť dosiahla 74,16 percenta. Občianska koalícia (KO), na čele ktorej je bývalý poľský premiér Tusk (2007 – 2014), získala 30,40 percenta; Strana Tretia cesta (TD) 14,42 percenta a Ľavica 8,55 percenta. Tieto tri strany majú spolu viac než 53 percent hlasov. Hranicu potrebnú na vstup do parlamentu prekročila aj ultrapravicová Konfederácia Sloboda a nezávislosť so 7,15 percenta.
Podľa Ryszarda Terleckého z PiS sa strana pokúsi vytvoriť aj novú vládu, hoci to bude po strate väčšiny náročné, píše agentúra PAP.
Výsledky volieb tiež potvrdzujú, že strana zastupujúca nemeckú menšinu v Poľsku (Mniejszość Niemiecka) nebude mať v parlamente zastúpenie po prvý raz od roku 1990, oznámila Štátna volebná komisia (PKW).
Radik bol postrach Ruska: Škrtil 90-ročné ženy, tvrdil, že ich to nebolí a len sa chcel najesť. Náhodou ho zachytilo video
Boli sme sa v Bratislave zaočkovať proti covidu bez registrácie: Rad nemal konca, ľudia vtipkovali o kukurici. Na toto sa pripravte
Urológ Ján Švihra: Vo vybraných prípadoch má obriezka stále veľký zmysel. Takto by mala vyzerať správna hygiena „tam dolu“
Brat za Brata zbiera údaje možno aj o vás. Redaktorka bola 21 dní v top exotickej destinácii, výdavky ju prekvapili
Objavili sme klenot, nikdy ste o ňom nepočuli: Prešli sme sa po najstaršom drevenom moste v Európe a navštívili unikát
Jednu chcel označiť horiacou cigaretou, inú zase zbil do bezvedomia. Čím bol Picasso väčší sadista, tým lepšie maľoval
Zrezanú kožu prišíval na tváre, topila sa v hnise, stál pri prvej plastike penisu: Chirurg experimentoval s obeťami vojny
ANKETA: Nemá to tu čo robiť. Pýtali sme sa Slovákov, či nakupujú v ruskom reťazci MERE a čo si o ňom myslia
Odborníčka na dýchanie Petra Gaul: 60 až 80 % z nás nedýcha správne. Čo bude platiť večne, sú 3 zásady
Najslávnejšia krádež v histórii umenia. Mona Lisa zmizla na dva roky z Louvru, podozrivý bol aj Picasso












Nahlásiť chybu v článku