Aukčný dom Sotheby’s vo štvrtok večer vydražil v Londýne dielo tajuplného pouličného umelca Banksyho za rekordných takmer 18,6 milióna libier (v prepočte 21,9 milióna eur). Išlo o “skartovaný” obraz, ktorého hodnota po čiastočnom zničení narástla až dvadsaťnásobne, informovali agentúry AP a AFP.
Pouličný umelec v roku 2018 ohromil svet umenia, keď sa jeho dielo s názvom Dievča s balónikom v Londýne “zničilo” bezprostredne po skončení aukcie. Obraz sa vtedy predal za jeden milión libier. Plátno následne pred očami desiatok ľudí prešlo tajnou skartovačkou ukrytou v ráme vo viktoriánskom štýle. Hoci umelec plánoval plátno zničiť celé, nestalo sa tak. Mechanizmus sa zasekol a spodná polovica plátna zostala visieť, zatiaľ čo v ráme zostal červený balónik na bielom pozadí.
Obraz, ktorý sa sám „zničil“
V súčasnosti sa dielo nazýva Láska je v koši (Love is in the Bin). Podľa predstaviteľa aukčného domu, ide o jeden z najznámejších umeleckých počinov uplynulých rokov. “Sú to už takmer tri roky, odkedy sa udial jeden z najgeniálnejších momentov súčasného umenia, ktorý sa zapísal do aukčnej histórie,” povedal pre agentúru APF Alex Branczik zo Sotheby’s.
The Banksy painting that sensationally self-destructed three years ago after being sold at auction was resold by Sotheby’s Thursday for 18.6 million pounds, or $25.4 million, a record for the artist. https://t.co/BwxkYZhd2F
— The New York Times (@nytimes) October 14, 2021
“Banksymu nie je cudzia tvorba palcových titulkov v novinách a táto najnovšia kapitola jeho príbehu uchvátila celý svet – môžeme len hádať, s čím príde nabudúce,” dodal Branczik, ktorý má v aukčnom dome na starosti dražby súčasného umenia.
Štvrtková dražba prebehla v londýnskom sídle Sotheby’s. Trvala len desať minút a osobne, prostredníctvom telefónu alebo internetu sa do nej zapojilo deväť záujemcov. Konečná suma, ktorá zahŕňa aj daň, trojnásobne prevýšila najvyššiu odhadovanú kúpnu cenu, píše agentúra AP.
Streetartový umelec Banksy sa o senzáciu postaral aj v marci tohto roka, keď sa jeho dielo na počesť zdravotníkov v aukčnom dome Christie’s v Londýne vydražilo za rekordných 16,75 milióna libier (19,4 milióna eur). Štvrtková aukcia predstavuje prekonanie tohto rekordu. “Zničené” dielo Láska je v koši sa tak stalo doteraz najhodnotnejším dielom umelca, ktorého skutočnú identitu pozná len zopár ľudí.
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Stavať ho začali ešte za Mečiara: Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, skoro po 30 rokoch ho otvárajú
Zažili sme unikát, aký inde na Slovensku nenájdete: V decembri sme sa ocitli v srdci džungle, zaplatíte 8 eur
Bola vysušená doma v garáži a jej rodina si to nevšimla. Analytička povedala, kto môže mať problém s energopomocou
Nielen Culkinovi zo slávy preplo: Jeho filmový brat pýtal za podpis peniaze, svoju partnerku takmer uškrtil
Okamžite si ich bežte pozrieť: Našli sme 10 najlepších filmov roku 2025, mnohé z nich vám úplne ušli
Tento vianočný darček stíhate aj na poslednú chvíľu: Buďme solidárni, niekomu to môže zachrániť život
Šialený Hitlerov megavlak: 5-hviezdičkový hotel na koľajniciach mal byť budúcnosťou dopravy, postaviť ho nebolo možné
Milan Bez Mapy po kauze s Nickom Papcunom: Svojich sledovateľov a ich peniaze si vážim. Vieme, ako sa to nestane vám








Nahlásiť chybu v článku