Od piatka je na Hrebienku vo Vysokých Tatrách opäť otvorený Tatranský ľadový dóm, jedna z najväčších zimných turistických atrakcií v regióne. Sochári z niekoľkých krajín ho stavali nepretržite 30 dní, 12 hodín denne. Uviedol to manažér stavby Rastislav Kromka a dodal, že každý deň na stavbe pracovali v priemere takmer tri desiatky ľudí.
„Najťažšie bolo prekonať teploty, veľmi teplú jeseň, ktorá tu vládla, vonku bolo aj 15 až 20 stupňov. Bol to celkom oriešok schladiť to vo vnútri tak, aby sme dokázali lepiť bloky ľadu dohromady a následne z nich rezať sochy a jednotlivé monumenty,“ zhodnotil Kromka.

225 ton ľadu a a 1880 kusov ľadových blokov
Gro slovensko-česko-poľského tímu, ktorý stál za ľadovým chrámom, tvorili stálice ako napr. Adam Bakoš, prišli však aj nové tváre, napr. sochárka z amerického Texasu.
„Ide už o šiesty ročník, tento rok sa nesie v téme Baziliky sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonády a je vytvorený z rekordných 225 ton ľadu, ktoré sú rozložené do 1880 kusov ľadových blokov,“ doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová. V Berniniho kolonáde bude situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách.

Samotná hlavná kupola má rekordnú výšku až 11,5 metra a originálne majstrovské ľadové dielo je v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Ich autorom je Achilleas Sdoukos, slovensko-grécky sklár a dizajnér.
Minulý rok štvrť milióna návštevníkov
Ku kupole, ktorá skrýva ľadové umenie, sa dá dostať lanovkou alebo pešo po nenáročnej turistickej trase. Pred rokom navštívilo túto atrakciu rekordných 250.000 ľudí, organizátori dúfajú, že toto číslo sa im podarí dosiahnuť aj tento rok, prípadne ho ešte o čosi navýšiť. Chrám bude otvorený denne od 9.00 do 16.30 h, počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov otváracie hodiny predĺžia.

Vstup do baziliky z ľadu je pre návštevníkov bezplatný a uskutoční sa v ňom niekoľko koncertov. Tatranci veria, že ľadový chrám, ktorý je už tradičnou súčasťou hlavnej turistickej sezóny v zime, vydrží aspoň do apríla. Podľa Littvovej však všetko závisí od počasia.
Všetky fotografie si pozrite v galérii:
Jiří vlastní 200-ročnú romantickú vilu v Toskánsku: Susedia nás hneď prijali, s kúpou domu vám tu všetci pomôžu
Najhorší pápež v histórii: Unášal pútničky a robil s nimi orgie, kardinála dal vykastrovať. Zomrel pri sexe s milenkou
Lukáš kontroluje nehnuteľnosti: Videl som dom zlomený na dve polovice. Skryté chyby často vyjdú draho
Psychologička Lucia Košťálová o prípade učiteľky v Nitre: Škola by mala mať postup pre tieto situácie
Namaľoval Hitlera ako masturbuje, bol ním posadnutý. Salvador Dalí veril, že je reinkarnáciou mŕtveho brata
Agnesa žije 20 rokov v USA: Podnikanie je tu ľahšie, no pracuje sa veľa. Ľudia dajú na bývanie aj 70 % príjmov













Nahlásiť chybu v článku