Počas víkendu smerovali pohľady ľudí z celého sveta do Karibiku a USA, kde krajinu pustošil hurikán Irma. Ľudia žijúci na chorvátskom pobreží Jadranského mora však mali celkom iné problémy. K Chorvátsku sa totiž počas víkendu blížila cyklóna Gracija, ktorá plnou silou udrela práve v pondelok. Niektoré časti Chorvátska skončili po mohutných prívalových dažďoch pod vodou a mesto Zadar bolo na tento deň najdaždivejším miestom na celej planéte.
správy od nás budete mať ako prví.
Cyklóna Gracija zasiahla strednú a severnú Dalmáciu už v nedeľu, naplno sa však v krajine vyzúrila v pondelok. Po dlhom suchu sa ľudia v krajine na daždivé počasie tešili, no sila cyklóny bola nakoniec oveľa extrémnejšia, ako očakávali. Vo vyschnutej krajine spôsobil prívalové dažde na mnohých miestach záplavy. Na mnohých miestach spadlo počas jedného dňa viac zrážok ako za posledný mesiac.
Splite, pripremi se za neveru!
Posted by Crometeo on Sonntag, 10. September 2017
Veľké škody spôsobili prívalové dažde v meste Zadar. Za dve hodiny tu spadlo viac zrážok ako za posledné dva suché mesiace a mesto sa v pondelok stalo najdaždivejším miestom na Zemi (v čase keď stále vyčíňal hurikán Irma). V meste sú zaplavené cesty, pivnice a dokonca aj zadarská nemocnica. Mnohé mestské štvrte ostali bez elektriny a zavretá bola aj väčšina škôl. V meste a jeho okolí spadlo za 24 hodín až 323 mm zrážok, najviac na celej planéte (v pondelok).
Record rainfall has left #Zadar and nearby towns in #Croatia under water. https://t.co/xEifrpqrsmpic.twitter.com/pk5v6aQMNN
— Dragoş Ioniţă (@DragosIonita) September 12, 2017
Meanwhile, in Croatia… #Flood in #Zadar pic.twitter.com/CchhKlWInD
— M.Thea (@madam_tia) September 11, 2017
#Zadar is down,in Croatia same crazy weather.it was -25 celsius in January, there were no rain for 4 months, and now this!?@Illuminatebike pic.twitter.com/SXC1AEbdXu
— Tomislav Pusic (@Tomislav_Pusic) September 11, 2017
Prívalové dažde zasiahli aj historické letovisko Nin. Oba mosty spájajúce centrum mesta s ostatnými časťami Ninu boli zničené a ľudia tak ostali celkom odrezaní od sveta. Silné búrky neobišli ani Dubrovník. V krajine už vo veľkom zasahujú hasiči i ozbrojené sily a spoločne napravujú škody, ktoré spôsobili najsilnejšie záplavy v krajine za posledných 30 rokov. V Zadare, Nine aj Dubrovníku možno už dnes očakávať slnečné počasie bez zrážok.
total-croatia-news.com, abcnews.go.com, sme.sk
Japonci sa nevzdali, dostali druhú atómovú bombu. Nagasaki spálila ešte silnejšia explózia než Hirošimu
Vykúpenie z väznice Shawshank bol prepadák: Herec sa musel popasovať s výkalmi, režisér odmietol 2,5 milióna
Nikol sa presťahovala do Egypta: Ramadán som si upravila a držala pôst 14 dní. Miestnym sa páči tajomno žien
Z hlavy zločinca stúpal dym, v sále smrdelo zhorené mäso. Prvá poprava elektrickým kreslom nevyšla na prvýkrát
Navštívili sme najlepšie klimatické kúpele na Slovensku. Hrdzavý areál zastal v 90. rokoch, no príroda očarí
Teplota až 4000 stupňov a ľudia vyparení zaživa. Atómové bombardovanie Hirošimy sa udialo pred 81 rokmi














Nahlásiť chybu v článku