foto: Jaro Novák

10. ročník festivalu Uprising je tu už o pár týždňov. Skoro všetci interpreti sú už zverejnení a onedlho sa dozvieme aj kompletný line-up.

Mená hlavných headlinerov ako Sean Paul, The Wailers, Alpha Blondy, Irie Révoltés, Pendulum, Pharoahe Monch či Macka B už všetci určite dôverne poznáte. Festival Uprising však nie je iba o headlineroch, no aj o menej známych, no kvalitných interpretoch. Musíme povedať, že ak ich zmeškáte, budete mocne ľutovať. Vybrali sme X najlepších z nich, ktorí podľa redakcie interez.sk stoja za pozretie.

Congo Natty ft. Congo Dubz & Iron Dread

Priekopník ragga-jungle hudby, londýnsky producent a spevák Rebel MC, zakladateľ hudobnej rodiny Congo Natty. Tá príde do Bratislavy v zložení Rebel McCongo Dubz a Iron Dread (známa aj ako Phoebe) a spoločne naservírujú jungle, reggae a dub v jeho originálnej podobe, ako ho poznáme už takmer 25 rokov. Tvorca hitov ako „Get Ready“, „Jungle Revolution“, „Notorious“ či „UK All Stars“ tvrdí, že aj keď mnohí umelci sa hudbou živia, jeho poslaním je hudbou žiť a venuje jej celý svoj čas. Nepochybujeme o tom, že tento koncert bude patriť medzi tie najlepšie, ktoré na Uprisingu uvidíme.

Foreign Beggars

Boli zvolení za najlepšiu skupinu a tvorcov najlepšieho singlu na Lyric Pad Hip Hop Awards 2005 a na konte majú nahraných osem albumov a nespočetné množstvo kolaborácií s poprednými interpretmi elektronickej scény. Na ich ceste z pozície undergroundových hip-hopových hrdinov ku crossoverovej formácii však MCs Orifice Vulgatron a Metropolis s DJ Nonames nestratili ani štipku z ich nenapodobiteľnej energie kypiacej z každej nahrávky či live show.  Zlaté piesky svojou hip-hop/dubstep/dnb/grime rozhýbu každého pod pódiom, a my tam tiež nebudeme chýbať.

Vandal

V snahe zoznámiť čo najviac ľudí s elektronickou a basovou hudbou mixuje už viac ako 16 rokov po celom svete raggajungle, rave, dnb, ragga hardtek a hardcore. Spoluzakladateľ britského Kaotik soundsystému strávil svoju rannú mladosť pri produkcii, za zvukárskym pultom a navštevovaním free parties po celom Spojenom kráľovstve. Jeho snom bolo vytvoriť zmes tanečných piesní, ktoré si berú základ z viacerých hudobných žánrov. Postupne svoju vášeň k reggae a dubu spojil s láskou k raveu a začal si vytvárať unikátny a moderný štýl, ktorý vám predstaví prostredníctvom vlastných dubplatov a singlov. Kto má rád tvrdú hudbu, nemôže na sete Vandala chýbať.

Nattali Rize

Šarmantná a talentovaná speváčka z Austrálie očarila aj jamajské osadenstvo, kde nahráva všetky svoje piesne a kolaboruje s poprednými interpretmi súčasnej scény. Energiu dodávajúce jedinečné vystúpenie obsahujúce revolucionárske a politické texty chytí za srdce každého poslucháča. Všade je známa pre jej neutíchajúcu snahu o mier a úplnú slobodu, ktorú šíri prostredníctvom svojej nákazlivej hudby. Z pouličej perkusionistky spred 15-tich rokov sa vyvinula uznávaná speváčka, ktorú sa oplatí vidieť naživo za každých okolností.

Boy Wonder & Idea (Boyband)

Česko-slovenský hiphop zastúpi aj populárne duo, Boy Wonder, trnavský raper a prvý slovenský člen labelu Ty Nikdy – po boku zlínskeho rapera Ideu, zakladateľa spomenutého vydavateľstva, ktorí spoločne tvoria formáciu BoyBand. Myslíme si, že tieto dve mená netreba bližšie predstavovať a veríme, že sa stretneme pod pódiom.

Ras Zachari

Jeho pozitívny prístup k životu a silné texty mu vybudovali vo svete reggae hudby dobré postavenie. Sympatickému spevákovi s jemne rockovým hlasom však nechýba pravý jamajský vibe a experimentovanie s modernými prvkami a hudobnými vplyvmi, ktoré strieda vo svojich štyroch albumoch. Vlastným menom Bogle Broadie je synovcom legendárneho reggae speváka Buju Banton-a, ktorý mu vymyslel pseudonym Ras Zacharri.

Eva Lazarus

Na Uprising sa koncom augusta chystá aj britská diva s veľkým afrom a silným hlasom, Eva Lazarus. K speváčke z Bristolu je ťažko priradiť konkrétny hudobný štýl. Pravdepodobne je pre ňu najpodstatnejší aktuálny message než zaradenie na scéne. Keby sme mali predsa len napísať žánre, ktoré vystihujú jej tvorbu, tak spomenieme reggae, drum and bass, raggajungle, hip-hop či soul.

General Levy

Zoznam mien ukončíme hudobnou smršťou v podobe tvorcu hitu „Incredible“ z filmu Ali G Indahouse. Booyaka booyaka! Britský MC a spevák General Levy, ktorého právom považujeme za jednu z ikon reggae a ragga-jungle hudby, prinesie ten správny vajb na každé pódium. Pod jeho taktovkou neexistuje nikto, kto by sa nebavil spolu s ním. Svoje energické piesne interpretuje charakteristickým raketovým flowom s nezameniteľnými a priam nenapodobiteľnými vokálnymi prvkami. Toto nemôžeš zmeškať!

Na ktorých interpretov sa najviac tešíš?

Lístky na Uprising nájdeš na uprising.sk.

uprisng.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)