Lukáš Mužla / / Svet
Svetová populácia neustále rastie, no naša Zem stále ostáva rovnako veľká ako bola pred tisíckami rokov. Mnohí ľudia tak musia žiť v skutočne oklieštených podmienkach. Veď posúďte sami...

Na našej planéte žije takmer 7.5 miliardy ľudí. V súčasnom trende urbanizácie, teda sťahovania obyvateľstva do miest, sa väčšina obyvateľstva planéty sústreďuje do najväčších metropol. Na veľmi malej ploche tak žije obrovské množstvo ľudí, ktorí sa teda musia so svojimi požiadavkami uskromniť. Iní zas zvolia maličké bývanie preto, že jednoducho nemajú finančné prostriedky na väčšie priestory. Aby ste si spravili lepší prehľad, môžete si pozrieť aj náš starší článok v ktorom sme vám ukázali, aké bývanie si môžete zabezpečiť za 1300 eur v rôznych častiach sveta. Teraz sa však pozrime na tie najmenšie byty v ktorých ľudia bežne žijú.

Wang Cunchun žije vo svojich 90-tich rokoch so svojím 60 ročným synom. Dovoliť si môžu len takýto maličký bytík v centre Šanghaja, ktorý má celkovo 10 m2.

Reuters
Reuters

Čína má s obrovským počtom ľudí a nedostatkom priestoru asi najviac problémov na svete. Pre oblasť delty Perlovej rieky vyrábajú aj takéto pojazdné unimobunky.

male-byvanie-2
Reuters

Priestoru v nich nie je veľa, no nábytok je šikovne vymyslený tak, aby ste sem zmestili všetko, čo potrebujete.

male-byvanie-3
Reuters
male-byvanie-4
Reuters

Táto rodina prišla o všetko svoj majetok. Teraz bývajú v garáží u starej mamy, kde žijú veľmi skromne.

male-byvanie-5
Reuters

Dharavi je oblasť v indickom Bombaji, ktorá je označovaná za najväčší slum v Ázii. Na maličkej ploche žije viac, ako 1 milión chudobných ľudí. Nájom za maličký byt s plochou 10 m2 stojí od 3.5 do 5.5 eur.

male-byvanie-6
Reuters
male-byvanie-7
Reuters

Tento maličký byt či skôr izba, má len 5.5 m2. Nachádza sa v centre Hongkongu a mesačne stojí túto matku so synom asi 430 eur.

male-byvanie-8
Reuters

Pre porovnanie v centre Seatlu zaplatíte za takýto 18.5 m2 rozsiahly byt asi 1075 eur.

male-byvanie-9
Reuters
male-byvanie-10
Reuters

V čínskom meste Hefei sa musia pacienti, ktorí nemajú dostatok financií na lôžko v nemocnici, tlačiť v takejto maličkej izbe v bytovke v blízkosti nemocnice, ktorá má 8 m2.

male-byvanie-12
Reuters

V Hongkongu sú nájmy tak drahé, že mnohí ľudia žijú v takýchto drobných izbách, do ktorých sa zmestí akurát tak posteľ. Majú len 3.5 m2.

male-byvanie-13
Reuters

V New Yorku na Manhattane nedávno predstavili takéto byty s celkovou plochou asi 27 m2.

male-byvanie-14
Reuters

Zariadené sú moderne a veľmi šikovne. Mesačný nájom stojí v priemere 2500 eur.

male-byvanie-15
Reuters

Neďaleko, v poľskej Varšave, nájdete takýto 90 centimetrov široký priestor, ktorí architekti využili veľmi šikovne.

male-byvanie-16
Reuters
male-byvanie-17
Reuters
male-byvanie-18
Reuters

Táto 73 ročná žena má k dispozícii asi 2 m2. Tento priestor sa počíta vrátane dvojplatničky a WC. Žije v hlavnom meste Južnej Kórei, Soule.

male-byvanie-19
Reuters
male-byvanie-20
Reuters

V tomto priestore s veľkosťou 55 m2 je umiestnených 19 „bytových“ jednotiek, z ktorých každá má približne 2 m2. Nachádza sa v Hongkongu a nájom tu stojí asi 130 eur mesačne.

male-byvanie-21
Reuters
male-byvanie-22
Reuters

V Hongkongu nájdete aj takéto „klietkové byty“. Každý má 180×60 centimetrov a jeho steny tvorí obyčajné pletivo. V jednom komplexe je ich väčšinou 12.

male-byvanie-24
Reuters
male-byvanie-25
Reuters
male-byvanie-26
Reuters

Viete si predstaviť, že by ste mali žiť v takýchto podmienkach?

Pozri aj: Ako vyzerá bývanie za 1300 € v rôznych mestách sveta? Úplne odlišne

interez.sk (Lukáš M.), businessinsider.com
0
Komentovať (0)