Pamätáte sa na chvíle, kedy ste prvýkrát objavili Facebook a ostali ste prekvapení, ako ste ho dovtedy nemohli poznať a žiť bez neho? Neskôr...

Pamätáte sa na chvíle, kedy ste prvýkrát objavili Facebook a ostali ste prekvapení, ako ste ho dovtedy nemohli poznať a žiť bez neho? Neskôr pribudol ďalší fenomén, Instagram. Samozrejme, že vedia byť tieto sociálne siete aj nápomocné, niektorí to s nimi ale očividne celkom preháňajú. Isto máte vo svojom okolí niekoľko prípadov, možno medzi nich dokonca patríte aj vy sami. 18-ročná dievčina, Austrálčanka Essena O’Neill, ktorá sa teší obrovskej popularite na Instagrame sa rozhodla, pre zaujímavý krok. Essena mala za sebou 580-tisíc followerov (sledovateľov), čo je už ale minulosťou. Zo svojho účtu zmazala 2-tisíc fotiek, pričom si zmenila status na „Social Media Is Not Real Life“ (Sociálne média nie sú skutočným životom) a pripísala ku niekoľkým fotkám popisy, ku ktorým pripísala pravdivé pozadie fotografií.

Ako sama skonštatovala, doposiaľ bola takmer úplne závislá na sociálnych sieťach, na tom, aby mala dostatok fanúšikov, aby vyzerala na fotkách perfektne, … Časom ale prišla na to, že to všetko je vlastne na míle vzdialené od reality. Týždenne dokázala stráviť viac ako 50 hodín len tým, že sa snažila čo najlepšie sa prezentovať na sociálnych sieťach.

dievcina sa priznala na instagrame (1)
instagram, essenaoneill

Essena sa pri tejto fotografii priznala, že kým vznikla konkrétne táto fotka, bolo spravených okolo 100 rovnakých fotiek, kým vybrala takú, kde jej brucho vyzeralo takto dobre. Ten deň sotva jedla a nútila sestru fotiť ju dovtedy, kým nevznikla fotka, s ktorou by konečne bola spokojná.

dievcina sa priznala na instagrame (2)
instagram, essenaoneill

Na tejto fotografii má údajne kopec, kopec mejkapu. Aby zakryla akné… Usmieva sa, lebo si myslela, že tak vyzerá dobre. Čo ale určite aj vyzerá, každý je predsa s úsmevom hneď krajší. No úsmev, ktorý sa silí len pre dobrú fotku, skutočným úsmevom nie je.

dievcina sa priznala na instagrame (3)
instagram, essenaoneill

Fotka, na ktorej má 16 rokov a ktorá zobrazuje vtedy ešte celú jej obmedzenú identitu.

dievcina sa priznala na instagrame (5)
instagram, essenaoneill

Ku tejto fotografii dopísala popis, ktorý možno vystihuje celé smutné smerovanie Instagramu. Akonáhle pri fotografii označíte nejakú značku, ktorú máte radi a takto ju vlastne aj „propagujete“, dostanete za to v 99% zaplatené. Ona sama ale napríklad hrdo prezentovala rôzne veci, ako napríklad vegánske výrobky. Ale stojí to za ten silený úsmev a snaha vyzerať dobre preto, aby vám za to niekto zaplatil? Takisto narážala na prílišný konzum…