Foto: Twitter/Virgin Games‏

Mnohé sochy môžu byť nudné. No to rozhodne nie je prípad týchto, ktoré vám dnes prinášame.

Po celom svete môžete nájsť desiatky tisíc rôznych sôch. Mnohé z nich sú venované slávnym či významným osobnostiam jednotlivých krajín, no pravdupovediac, na mnohých z nás môžu pôsobiť celkom aj nudne. Avšak nie všetky sochy sú také. Dôkazom toho je aj dnešný výber sôch z celého sveta, kde autori prejavili obrovskú dávku kreativity a nápadu a výsledok rozhodne stojí za to. 

 

„Wonderland,“ Kanada

Calgary's Bow Building sculpture
Autorom sochy je španielsky umelec Jaume Plensa. Najúžasnejšia je socha zvnútra. 12 metrov veľký drôtený rám formovaný do tvaru hlavy, je skutočne impozantný.

„Karma“, USA

I didn't catch this guy's name, but he wasn't even the most amazing thing I saw today.
Socha kórejského umelca Do-Ho Suha víta návštevníkov newyorskej Albright-Knox Art Gallery. Socha má výšku 7 metrov, no vytvára klam, že je siaha až do oblakov.

„Posledná večera“, USA

Rhyolite Ghosts, Death Valley 2012
Plastika Alberta Szukalski je autorovým poňatím slávnej maľby od Leonarda Da Vinciho. V pozadí sa nachádza Death Valley a v noci je plastika osvetlená, čo jej dodáva tajomný nádych.

„Diamanty“, Austrália

Diamonds
Táto fotografia nie je otočená. Novozélandský umelec Neil Dawson vytvoril sochu, ktorá vyzerá, ako keby sa vznášala. Tento efekt je docielený pomocou drôtov.

„Povrazolezkyňa“ Dubaj

Juggling / Jonglieren
Táto bronzová socha sa javí, ako keby popierala zákony fyziky. Autorom je poľský sochár Jerzy Kedziora.

„Socha huslistu“ Holandsko

Fiddler from the ground in the Stopera (Amsterdam, Netherlands 2014)
V hlavnom meste Holandska, v Amsterdame, je pred hudobným divadlom inštalovaná táto socha, ktorá vystupuje z mramorovej dlažby.

„Autá Porsche na festivale rýchlosti“, Spojené kráľovstvo

Goodwood 2013 Festival of Speed Porsche sculpture
Umelec Gerry Judah vytvoril sochu s autami, ktoré sa zdajú, že smerujú do neba. V rámci každoročného festivalu v Goodwoode sa mu takto podarilo do svojho diela zapracovať legendárnu automobilovú značku.

„Zostup a výstup“, Austrália

Reaching up
Schodisko do neba inštalované v Sydney je vytvorené tak, že každý schodík je o čosi menší ako predchádzajúci. Autorom je David McCracken a keď sa pozeráte na jeho dielo, javí sa tak, ako keby schody boli nekonečné.

„Nevyhnutnosť času“

Grécky maliar a sochár Adam Martinakis vytvára svoje sochy dosť netypicky – iba digitálne. Môžete ich teda vidieť len na internete, či ako vytlačený obrázok.

„Gravitácia slona“, Francúzsko

"Château de Tokyo" à Fontainebleau
Plastika Daniela Firmana sa nachádza v parížskom Fontainebleau. Slona balancujúceho na svojom chobote môžete vidieť jedine tu.

„Bežec“, Grécko

Túto sochu nájdete v Aténach. Z ktoréhokoľvek miesta, keď sa na ňu pozeráte, vyzerá to tak, ako keby bola socha v pohybe. Tento efekt vytvoril umelec Costas Varotsos pomocou veľkého počtu tmavozelených kúskov skla.

„Podvodné plastiky“ Mexiko

Untitled
Ak by ste si chceli pozrieť toto súsošie od Jasona Taylora, museli by ste sa vybaviť neoprénom a potápačským prístrojom.

„Zapletenie“


Ďalšia socha zo série digitálnych sôch, ktorej autorom je Chad Knight. Jeho digitálne sochy sú charakteristické veľmi realistickým prevedením.

„Kúpajúca žena“ Nemecko

Nemeckých vodákov môže prekvapiť táto socha vytvorená z kombinácie plastu a kovu. Ženská hlava a jej kolená vytvárajú efekt kúpajúcej sa obrej ženy. Autorom je Oliver Voss.

„Ali and Nino,“ Gruzínsko

Ali and Nino

Táto dynamická plastika od Tamary Kvesitadze je inšpirovaná milostným príbehom dvoch osôb. Sochy sa zlučujú a rozchádzajú, čo symbolizuje zblíženie a následný nevyhnutný rozchod.

Pozri aj: Ako by to vyzeralo, ak by sa Česko – Slovensko opäť zjednotilo?

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články