Twitter/Kizzy Dominguez

Matej Mensatoris / / News
Iba 13 ročný siedmak ovládol matematickú súťaž svojím brilantným výkonom.

Iba 13 ročný Luke Robitaille sa stal šampiónom súťaže televíznej stanice ESPN, keď v matematickej súťaži dokázal za necelú sekundu prísť na riešenie príkladu, nad ktorým by väčšina z nás uvažovala rozhodne niekoľko sekúnd, či dokonca minút. Súťaž s názvom 2017 Raytheon Mathcounts National Champion je prestížnou študentskou matematickou súťažou a jej celkovým víťazom je tento mladý siedmak, ktorému nechýba pozoruhodné bystré myslenie a logika, ktorú by mu mnohí závideli. Aká bola vlastne tá otázka, na ktorú Luke tak bravúrne odpovedal a odniesol si veľkú výhru?  

Zadanie úlohy nie je zložité a veríme, že na jej riešenie by ste prišli aj vy. Avšak silne pochybujeme, že mnohí z vás by na riešenie dokázalo prísť za necelú sekundu a pritom ešte stlačiť prihlasovacie tlačidlo. No Lukeovi to nerobilo problém. Prečítajte si zadanie otázky:

V stodole sedí v kruhu 100 kuriatok. Odrazu každé kuriatko ďobne do ďalšieho kuriatka sediaceho napravo alebo naľavo od neho. Aký je predpokladaný počet kuriatok, ktoré nikto neďobne? 

Správna odpoveď Lukeovi napadlo tak rýchlo, že to ohromilo aj organizátora celej súťaže Lou DiGioia. Ten povedal: „Rýchlosť s akou Luke urobil výpočet v hlave je skutočne mimoriadna.“

Aké je správne riešenie?

U každého jedného kuriatka existujú štyri možné výsledky. Buď ho ďobne kuriatko len na ľavej strane, ďobne ho kuriatko len na pravej strane, ďobnú ho kuriatka z obidvoch strán, alebo kuriatko neďobne nikto. Vzhľadom k tomu, že každá z týchto možností má rovnakú pravdepodobnosť, šanca, že žiadne kuriatko nebude ďobnuté je 1:4. Keďže sú kuriatka v kruhu, môžeme previesť jednoduchý výpočet 1/4 * 100 = 25 kuriatok.

Luke vyhral 24500 dolárov (22154 eur), z toho bolo 20 tisíc dolárov za rýchle vyriešenie tejto logickej úlohy, 2000 dolárov za to, že bol člen víťazného tímu, a 2500 dolárov za víťazstvo v písomnej súťaži. Už minulý rok Luke ako finalista súťaže vyhral až 9500 dolárov (8590 eur).

V konkurencii až 224 účastníkov, ktorí sa dostali do celoštátnej súťaže bol Luke najlepší. V kvalifikačných kolách bolo ale až 100 tisíc študentov. Všetko toto len potvrdzuje Lukeovo obrovské nadanie a brilantné logické myslenie.

Pozri aj: Prejdete týmto základným testom matematiky bez použitia kalkulačky? Dúfame, že to dokáže každý z vás

interez.sk (mmm), businessinsider.com
0
Komentovať (0)