foto: YouTube

Niektoré filmy, žiaľ, nie sú fikciou. Platí to najmä pri hororoch. Tie reálne dokážu vydesiť najviac.

Sedíte v kine na novom hororovom filme a zrazu sa na plátne objaví „podľa skutočnej udalosti“. Len týchto pár slov nás dokáže vydesiť. Pri strašidelných filmoch svoje obavy často zaháňame tým, že je to len fikcia. No čo ak nie? Znamená to, že film viac zapôsobí? Možno áno. Tieto sú inšpirované skutočnými príbehmi. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Smrtiace voodoo hľadá látku, ktorá vás premení na zombie (1988)

Antropológ Dennis Alan vo filme Smrtiace voodoo cestuje na Haiti. Jeho cieľom je nájsť určitú látku, podľa ktorej vraj v náboženstve voodoo tvoria zombie. Látka má na ľudí pôsobiť ako silné anestetikum. Za skutočným príbehom stojí spisovateľ Davis Wade. Práve na základe jeho knihy príbeh sfilmoval režisér Wes Craven. Samotný autor v knihe opisuje svoju skúsenosť s látkou a s podobným procesom takzvanej zombifikácie.

Legenda o Mothmanovi sa stala fenoménom (2002)

Niekedy v 60. rokoch sa v malom americkom štáte Západná Virgínia diali zvláštne veci. Legenda o takzvanom Mothmanovi uchvátila toľko ľudí, až sa stala fenoménom. V tomto období sa totiž čoraz viac objavovali správy o tom, že ľudia videli tmavú bytosť vznášajúcu sa nad mestom. Svedectvami a výskumom podivných úkazov sa zaoberal John Keel. Jeho knihou sa neskôr inšpirovali tvorcovia filmu Svedectvo z temôt, kde si hlavnú úlohu zahral aj Richard Geere. Záhadný Mothman bol naposledy videný pred kolapsom mostu Silver Bridge v roku 1967. Nehoda spôsobila smrť 47 ľudí. Niektorí sú toho názoru, že to spôsobila táto temná bytosť, iní si ju zastávali a tvrdili, že sa ľudí pokúšala varovať.

Dôkaz o tom, že monštrá existujú (2003)

Meno Aileen Wuornos je svetovo známe. Americká sériová vrahyňa zabila v 80. až 90. rokoch celkom 7 mužov. Podľa jej vyjadrení išlo o zlých chlapov, ktorí sa ju pokúšali znásilniť. Jej obhajobou bolo, že konala v sebaobrane. Zo šiestich vrážd ju obvinili a v roku 2002 vykonali trest smrti. Vo filme inšpirovanom jej životným príbehom ju stvárnila úžasná Charlize Theron.

Keď duchovia reálne zabíjajú (2005)

Film Americká kliatba sa venuje prípadu rodiny Bellovcov, ktorú začiatkom 18. storočia prenasledovali paranormálne javy. Tie trápia aj súčasnú rodinu žijúcu v ich dome. Príbeh sa inšpiroval skutočnými udalosťami z minulosti, keď za záhadných okolností zomrel John Bell. Jeho smrť je jediným prípadom v americkej histórii, kedy bol za vraha označený duch. Temnou históriou rodu sa zaoberá viac ako 30 kníh.

Vražda celej rodiny na filmovom plátne (2005)

Známy Amityville Horror, slovensky preložený ako 3:15 zomrieš, vyvolával zimomriavky už na úplnom začiatku. Príbeh sa opiera o reálny prípad, kedy v novembri roku 1974 zavraždil Ronald DeFeo svojho otca, matku, dve sestry a dvoch bratov. Mužovi napokon udelili 6 trestov, čo spolu tvorilo 150 rokov vo väzení. Na samotného Ronalda vraj zvláštne vplýval nový dom, kam sa presťahovali. Neskôr vravel, že počul rôzne hlasy a vraždil v sebaobrane.

Nebezpečná opatrovateľka a jej zločin (2007)

Trefne pomenovaný film Americký zločin je príbehom o dvoch dievčatách, ktoré rodičia nechali istej opatrovateľke Gertrude Baniszewszkiej. Dostávala týždennú výplatu 20 dolárov. Časom príspevok prestal chodiť a Gertrude si svoju nespokojnosť vybíjala na Silvii a Jenny. V štáte Indiana je tento prípad dodnes známy ako vražda Sylvie Likensovej. Ide o brutálny čin, kedy obe dievčatá mučili aj deti a príbuzní Gertrude. To však nie je všetko, o situácii vedeli dokonca aj susedia, no tí pre záchranu dvoch detí nerobili nič.

Šesťmetrové monštrum (2007)

Primeval, po slovensky nazývaný aj ako Po stopách zabijaka, zobrazuje 6 metrové monštrum krokodíla, ktorý si rád pochutí aj na ľuďoch. Možno neveríte, no takéto zviera naozaj existuje. Familiárne ho nazývajú Gustave a pohybuje sa v štáte Burundi. Vraví sa, že má už 65 rokov a že zabil už vyše 300 ľudí. Množstvo lovcov sa ho už pokúsilo odstrániť, no ešte sa to nikomu nepodarilo. Naposledy ho videli v roku 2015, kedy vraj vtiahol na breh rieky dospelého býka.

Keď nespoznávate vlastné dieťa (2008)

Príbeh začína zdanlivo pozitívne. Stratený chlapec sa našiel a vrátili ho späť k matke. Má to však jeden háčik, tá tvrdí, že to jej syn nie je a o toho skutočného sa aj naďalej bojí. Film Výmena sa inšpiroval sériou vrážd malých chlapcov v americkom Los Angeles v rokoch 1926 až 1928. Išlo o brutálne činy, po ktorých sa často telá malých detí ani len nenašli. Temné udalosti vošli do histórie ako Wineville Chicken Murders.

Exorcista ako policajtov asistent (2014)

Mysteriózny thriller s názvom Zbav nás zlého je založený na skúsenostiach policajta Ralpha Sarchieho. Pracoval vo štvrti Bronx v New Yorku a o tom čo videl napísal aj knihu Beware the Night. Stretol sa totiž s rôznymi paranormálnymi javmi, pri ktorých mu pomáhal aj exorcista.

Bábika menom Róbert (2015)

Britský film Robert má za sebou desivú históriu. Hlavnými postavami sú Paul a Jenny, ktorí v hneve vyhodia svoju domácu slúžku Agathu. Synovi svojich doterajších šéfov venuje na prvý pohľad neškodnú bábiku. Neskôr sa však začnú diať desivé veci. Bábika menom Róbert, tentoraz tá skutočná, inšpirovala množstvo režisérov. Svedkovia prichádzajúci s ňou v minulosti do kontaktu tvrdili, že občas žmurkla a dokonca prechádzala do iných miestností.

Obyčajný sen či realita? (2015)

Režisér tohto filmu stvárnil realitu dokumentárnym spôsobom. Pod názvom The Nightmare skúma takzvaný fenomén spánkovej paralýzy, kedy ľudia vidia zvláštne postavy a pritom úplne nespia. Objavujú sa tu výpovede celkom 8 osôb, ktoré si niečím podobným prešli. Každý z nich tvrdí, že videl akúsi temnú postavu.

Pozri aj: Hrôzostrašný Jonestownský masaker: Najmasovejšia samovražda v histórii ľudstva, pri ktorej si svoj život zobralo naraz až 900 ľudí

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články