Foto: MovieStillsDB

Návrat do školy môže byť s filmami o čosi jednoduchší.

Letné prázdniny sú opäť nenávratne za nami a mnohí z vás opäť nastúpili do pravidelného kolobohu vzdelávania. Žiaci či študenti sa vrátili naspäť do lavíc a aj keď sú prvé týždne viac-menej vždy rozbehové, po dvojmesačnom voľne sa na pravidelný režim zvyká o čosi ťažšie.

Opätovný návrat do školskej reality vám však môže pomôcť zmierniť nasledujúci zoznam filmov. V ňom sme vybrali tie najlepšie snímky o tínedžeroch, ktorí drú lavice a riešia pri tom aj množstvo ďalších mládežníckych problémov. Ktoré sa teda oplatí vidieť?

The School of Rock / Škola ro(c)ku

ČSFD: 72%
IMDB: 7,1/10

Škola ro(c)ku je už viac menej ikonickým filmom. V našich končinách je to možno aj preto, že slovenské televízie svojho času tento film púšťali stále dookola. Takáto prax občas môže snímke aj ublížiť, no toto nie je prípad Školy ro(c)ku. V hlavnej úlohe sa predstavil obľúbený Jack Black, ktorý momentálne exceluje na svojom YouTube kanáli a okrem toho ho v decembri môžete vidieť v novom pokračovaní Jumanji.

Monsters University / Príšerky: Univerzita

ČSFD: 75%
IMDB: 7,3/10

Ak sa vám páčili pôvodné Príšerky od Pixaru, existuje veľká pravdepodobnosť, že s Príšerkami 2 ste až tak spokojní neboli. Pôvodný film bol bez debaty mnohonásobne lepší, no aj Univerzita si zachováva svoje špecifické čaro. Na Príšerkách mnoho z nás vyrastalo a pre mnohých z nás je univerzita aktuálnou témou. Neexistuje preto dôvod, prečo by ste si nástup jesene nemali spríjemniť týmto filmom.

Dead Poets Society / Spolok mŕtvych básnikov

ČSFD: 86%
IMDB: 8,1/10

Spolok mŕtvych básnikov je jeden z mála filmov, ktorý sa úprimne pozerá na chlapčenské dospievanie a maskulinitu v modernom svete. Film zasadený na súkromnú strednú školu rozpráva pozoruhodný príbeh, v ktorom si hlavnú úlohu zahral fantastický Robin Williams.

Harry Potter and the Philosopher’s Stone / Harry Potter a Kameň mudrcov

ČSFD: 79%
IMDB: 7,6/10

Harry Potter otvára každý svoj diel začiatkom školského roka. Napriek tomu je to však práve prvý diel, s ktorým sa stotožníme najľahšie. Príbeh, na ktorom vyrastala nejedna generácia síce rozpráva o svete mágie a kúzel, no problémy a pochybnosti, ktorými si Harry prechádza, nie sú cudzie pre nikoho nás. A preto môže v tomto období Kameň mudrcov posilniť každého z nás.

The Breakfast Club

ČSFD: 79%
IMDB: 7,9/10

Breakfast Club, alebo vo voľnom preklade Raňajkový klub, je klasikou režiséra Johna Hughesa. Rozpráva o osude skupiny študentov, ktorí sa líšia úplne vo všetkom. Spoločne však musia tráviť čas po škole a postupom času si k sebe hľadajú cestu. O tejto srdečnej komédii o dospievaní sa často hovorí, že pomohla definovať celú jednu generáciu.

Ferris Bueller’s Day Off / Voľný deň Ferrisa Buellera

ČSFD: 71%
IMDB: 7,8/10

Ďalší film, ktorý dokonale reprodukuje pocity študentov každej generácie. Škola je super, no občas si od nej potrebujete vziať deň voľna. Toto veľmi dobre pochopil aj Ferris Bueller. V hlavnej úlohe ho stvárnil Matthew Broderick, pričom opäť hovoríme o filme režiséra Johna Hughesa. Scenár, ktorý bol hotový len v priebehu jedného týždňa, nás baví posledných 30 rokov a to je skutočne presvedčivá vizitka.

Mean Girls / Protivné baby

ČSFD: 60%
IMDB: 7/10

Či sa vám to chce veriť alebo nie, Mean Girls mali premiéru v roku 2004. A ak toto nie je dostatočne udivujúce, tak rok 2004 bol pred pätnástimi rokmi. Správa, ktorú sa Mark Waters snažil týmto filmom poslať do sveta bola a aj dodnes je nad slnko jasná: „Prežite strednú školu a všetko bude v poriadku„. Film je pritom inšpirovaný motivačnou knihou spisovateľky Rosalind Wiseman, Queen Beeas and Wannabes.

Dazed and Confused

ČSFD: 70%
IMDB:  7,6/10

Dazed and Confused, menej známy aj v preklade ako Omámení a zmútení, je filmom, v ktorom sa dohromady nič neodohrá, no stále dokáže byť kúzelný a trefný. Okrem toho sa tu svetu predstavil aj Matthew McConaughey, ktorý tu „zabil“ najznámejšiu hlášku svojej kariéry: „Alright, alright, alright…

10 Things I Hate About You / 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím

ČSFD: 71%
IMDB: 7,3/10

Príbeh, ktorý je voľne inšpirovaný Shakespearovou hrou, Skrotenie zlej ženy, je zasadený na pozadie strednej školy. Veľmi svieži pohľad na túto divadelnú hru je omnoho lepší vďaka obsadeniu Heatha Ledgera do hlavnej úlohy. Scenáristky Karen McCullah a Kirsten Smith, ktoré na filme spolupracovali, pritom v súčasnosti pracujú na ženskej verzii Expendables.

Grease / Pomáda

ČSFD: 82%
IMDB: 7,2/10

Niet väčšej klasiky ako je Pomáda. A aj preto ňou zakončíme náš zoznam filmov s témou „Back to school“. Keď sa zamyslíte nad množstvom úloh, v ktorých sa predstavil John Travolta, len ťažko vám môže opäť sadnúť do úlohy tínedžera. Napriek tomu je tento klasický muzikál zasadený do 50. rokov absolútnou legendou, ktorú by mal aj dnes vidieť každý študent a každý filmový fanúšik.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )