Foto: collider.com

brooklynskyfrajer / / Film
Nezáleží na tom či sa rozprávame o amerických silákoch, japonských tuneroch alebo európskych superšportoch. Každé z nich má niečo do seba a nezáleží ani na krajine pôvodu, ani na roku výroby.

To isté sa týka aj filmov v našom článku. Pokiaľ ste ho rozklikli, pravdepodobne sa ponáhľate k samotnému zoznamu. Ak vám pod kapotou erdží viac koníkov, než je zvykom u bežných automobiliek, dbajte na to, že nie vždy je nutné byť v cieli prvý. A aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, mnohé z titulov na zozname túto pravdu potvrdzujú.

Na plný plyn

Film rozpráva príbeh dvoch bratov, zlodejov áut, ktorí sa dostanú do hľadáčika zločineckého bossa. Zlodeji Andrew a Garrett Fosterovi (Scott Eastwood a Freddie Thorp) sa špecializujú výhradne na najdrahšie luxusné autá. Boli najatí na krádež nádherného Bugatti z roku 1937 v hodnote niekoľkých miliónov eur, a tak za touto zákazkou smerujú na juh Francúzska. Ale Jacomo Morier (Simon Abkarian), miestny zločinecký boss a majiteľ Bugatti, ich chytí a neberie to vôbec na ľahkú váhu. Výmenou za svoje životy budú musieť obaja bratia ukradnúť auto Morierovemu úhlavnému nepriateľovi Maximovi Klempovi (Fabian Wolfrom) – a to nielen nejaké auto, Morier chce, aby Klempa ukradli jeho najcennejšie auto, Ferrari 250 GTO z roku 1962.

V kinách od 29.6

Bulitt

Na počiatku všetkého je mafián Johnny Ross, ktorý spreneverí mafiánskej organizácii dva milióny dolárov a podarí sa mu uniknúť do San Francisca, kde mu ctižiadostivý politik Chalmers sľúbi ochranu, pokiaľ bude vypovedať proti organizácii. Jeho ochranou poverí kapitán Bennet poručíka Franka Bullita. Ten sa po inštruktáži u samotného Chalmersa odoberie so svojimi mužmi Delgettim a Stantonom do hotelu, v ktorom sa Ross ukrýva. Zanedlho však vniknú do izby dvaja muži a Stantona aj Rossa postrelia. Ross na následky svojich zranení zomrie, Bullit, ktorému je celý prípad podozrivý, jeho smrť zatají a pustí sa do pátrania. Odmietne Chalmersovi čokoľvek prezradiť, a ten proti policajtovi aj jeho nadriadenému rozpúta ostrý záťah. Bullit práve preto s Bennetovou podporou pokračuje v pátraní.

Gone in Sixty Seconds

Randall „Memphis“ Raines bol tým najlepším zlodejom áut v USA. Teraz už nejaký čas seká dobrotu, ale pod výzorom sympatického slušného muža stále číha dravec pripravený kedykoľvek zaútočiť. To sa výborne hodí vo chvíli, kedy sa Randallov mladší brat Kip Raines zapletie s krutým gangstrom Raymondom Calitrim a svojou neopatrnosťou ho pripraví o desiatky kradnutých luxusných áut pripravených na predaj. Pokiaľ nemá jeho brat zomrieť, musí sa Randall vrátiť k remeslu a počas troch dní ukradnúť pre Calitriho päťdesiat drahých a náležite zabezpečených automobilov. So starou partiou kamarátov na čele so Sarou Wayland by to Randall určite dokázal, keby mu v ceste nestáli policajti a hlavne detektív Roland Castlebeck.

Tokyo Drift

Absolútny outsider Sean Boswell vidí v nelegálnych pretekoch jediný spôsob, ako utiecť pred ťaživou realitou sveta prešpikovaného konvenciami a nezmyslnými zákazmi. Tým si však proti sebe poštve celý rad oficiálnych autorít, ktorí ho chcú po jednom z incidentov poslať do väzenia. Aby sa Sean tejto nepríjemnosti vyhol, odchádza do Tokia žiť k svojmu príbuznému. Lenže tu sa cíti ešte horšie, pretože mu chýba jeho jediný koníček. Potom ale prenikne do sveta drifterov, vyznávačov špeciálnej automobilovej disciplíny, ktorú charakterizuje dym z páliacich sa pneumatík a nálada a problémy sú späť…

Drive

Hovoria mu Šofér. Cez deň je filmovým kaskadérom, po nociach si privyrába ako nájomný šofér zločineckých gangov. Nezaujíma ho, o akú prácu ide, rúti sa nocou s policajnými autami za chrbtom.

Rush

O sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa hovorí ako o zlatej ére Formuly 1. Práve do tohto obdobia stavia Ron Howard svoj nový film Rivali. Sleduje v ňom skutočný príbeh dvoch brilantných pretekárov a odvekých rivalov Nikiho Laudu a Jamesa Hunta a to ako v ich profesionálnom, tak aj v osobnom živote. Lauda sa spamätáva z takmer smrteľnej nehody a vracia sa späť do hry, aby si to s britským playboyom rozdal v pretekoch za titulom svetového šampióna.

Mad Max: Fury Road

Mad Max, prenasledovaný svojou pohnutou minulosťou, je presvedčený, že jediný spôsob ako prežiť, je vydať sa na osamelú púť. Narazí však na ozbrojenú skupinu v obrnenom voze, na ktorej čele stojí elitný Imperator Furiosa. Citadelu, odkiaľ utekajú, terorizuje Important Joe, ktorému niekto ukradol niečo nenahraditeľné. Rozzúrený vojenský vodca zvolá všetky svoje gangy a vo vysokooktánovej cestnej vojne nemilosrdne prenasleduje utekajúcich rebelov.

Smokey and the Bandit

Poliš, to je šerif Buford T. Justice, ktorý je nielen urputným zástancom zákona, ale aj budúcim svokrom mladej sympatickej ženy Carrie, ktorá nie je príliš nadšená vidinou svadby s jeho synom Juniorom. Bandita je rebelantský závodný vodič, ktorý potrebuje peniaze. Zápletka americkej komédie je jednoduchá. Predaj coloradského piva značky Coors bol kedysi v niektorých štátoch na východ od Texasu bez zvláštneho povolenia ilegálny…

Fast & Furious 5

Nohou tlačia pedál na podlahu, jednou rukou šoférujú a v tej druhej držia zbraň alebo aspoň ukazujú vztýčený prostredník. Sú proste rýchli a zbesilí. Už po piaty krát. Pod vedením režiséra Justina Lina, ktorý má na svedomí predošlé dva úspešné diely, sa stretávajú všetci starí známi – Paul Walker, Vin Diesel a Jordana Brewster – ktorých tentokrát doplňuje aj akčná hviezda svetového formátu Dwayne Johnson.

Pozri aj: Skutočný vojnový príbeh a luxusné autá. 11 najlepších filmových noviniek, ktoré prídu do kín už onedlho

interez.sk (Ľuboš Belko), csfd.cz
Komentovať (0)