BrightSide.me

Dobrých detektívnych filmov je mnoho. Inšpirujte sa našim výberom.

Ak sa povie dobrý detektívny film, väčšine sa okamžite vybaví film Sedem alebo Mlčanie Jahniat. Existuje však oveľa viac snímok, ktoré vás budú klamať a držať v neustálom napätí až do poslednej sekvencie. Týchto desať snímok režiséri povýšili na nový level a divákovi ponúkajú originálny balík dokonalého filmového zážitku.

Zodiac (2007), David Fincher

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, skupinka detektívov sa snažila odhaliť totožnosť viacnásobného vraha, ktorý desil obyvateľov San Francisca takmer 25 rokov. Do napínavých hier so šifrovanými odkazmi sa čoraz viac zamotávajú aj investigatívni novinári. Spôsob, akým si Zodiac svoje obete vyberal, sa však dodnes nepodarilo rozlúsknuť. Čo je na celom filme najdesivejšie je fakt, že vraha polícia neusvedčila, ostali len dohady.

Skrytá identita (2006), Martin Scorsese

Známy režisér Martin Scorsese sa v roku 2006 rozhodol pre remake čínskej Volavky a urobil dobre. Film zachytáva dva svety, bostonskú mafiu a políciu, ktoré majú k sebe oveľa bližšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Pripravte sa na poriadnu dávku násilia, krvi a nadávok. Film divákovi naservíruje okrem výborných výkonov Leonarda DiCapria, Matta Damona či Marka Wahlberga aj rýchle zvraty a nečakané odhalenia až do posledného záberu.

Memento (2000), Christopher Nolan

Leonard pátra po vrahovi svojej ženy, má to však problém. Nevie si totiž na nič spomenúť, stratil krátkodobú pamäť. Začína si preto všetko fotiť a zapisovať a tie najdôležitejšie informácie si nechá vytetovať na vlastné telo. Christopher Nolan sa neustále hrá s filmovým divákom, vyžaduje od neho ničím nerušenú pozornosť, len tak je možné pochopiť prepletený dej. Film vyniká originalitou, invenčným prístupom k pomerne jednoduchému príbehu, ktorý vás však pohltí a nepustí do záverečných titulkov.

Zbohom, baby (2007), Ben Affleck

Čo vznikne, keď sa prvýkrát na režisérsku stoličku posadí hollywoodsky herec a do hlavnej úlohy obsadí svojho neznámeho brata? Pravdepodobne čistá katastrofa, no Benovi Affleckovi sa podarilo filmom Zbohom, baby vytvoriť jedno z najlepších krimi posledných rokov. Dej príbehu je zasadený do Bostonu v období, keď sa v meste stratilo 4-ročné dievčatko. Na prosbu rodiny sa do pátrania pustí dvojica detektívov, ktorí postupne skladajú puzzle toho, čo sa skutočne s dievčatkom stalo. Čakajte poriadne prekvapenie.

Muži, ktorí nenávidia ženy (2006), Niels Arden Oplev

Ak si máte vybrať medzi švédskou a americkou verziou známeho krimi bestselleru, určite siahnite po prvej. Oživené pátranie po mladej žene, ktorá zmizla pred 40 rokmi vás zavedie na švédsky ostrov a do skrytých intríg mocného klanu Vangerovcov. Odhaliť pravdu sa pokúsi investigatívny novinár spoločne s geniálnou hackerkou, ktorá však má sama temnú minulosť.

 Stratené dievča (2014), David Fincher

Režisér David Fincher je skutočný génius v hre s divákmi. Potvrdil to aj filmom Stratené dievča, v ktorom vynikal najmä herecký výkon krásnej Rosamundy Pike. Amy zmizla presne v deň výročia svadby s Nickom. Ten sa ju márne pokúša nájsť, postupne sa však náklonnosť verejnosti i polície obracia proti nemu. Na povrch totiž vypláva fakt, že s Amy nemali až tak dokonalý vzťah, ako sa Ben Affleck v úlohe Nicka snaží všetkých okolo presvedčiť.

L.A. – Utajené skutočnosti (1997), Curtis Hanson

Slnečné San Francisco v 50. rokoch minulého storočia a napínavá zápletka, ktorá potrápi hneď niekoľko policajných detektívov. Americká detektívna klasika je plná záhadných vrážd a korupcie. Film, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Rusell Crowe, Kevin Spacey či Kim Basinger si odniesol Oscara za najlepší scenár.

Mystická rieka (2003) ,Clint Eastwood

Mystická rieka patrí k najlepším režijným počinom Clinta Eastwooda. Sean, Jimmy a Dave sú kamaráti, ktorí sa poznajú už od detstva. Zvrat nastane v momente, keď Sean ako policajt musí vyšetriť vraždu Jimmieho dcéry Katie. Svoje vlastné vyšetrovanie spustí aj Jimmy, ten je totiž presvedčený, že za smrťou jeho dcéry stojí práve kamarát Dave.

Mulholland Drive (2001), David Lynch

Krásna žena po havárií stratila pamäť, nedokáže si spomenúť ani ako sa volá. Začne používať meno Rita, pričom sa snaží o nový život v Hollywoode. Zabudnite však na bežné schémy práce s dejom, Lynchov mysteriózny svet je plný snových sekvencií, ktoré vás zamotajú v neprehľadnom deji čoraz viac.

Vertigo (1958), Alfred Hichcock

Alfred Hichcock nie je len otcom hororu, americký režisér je tiež kráľom tajomných krimi príbehov. Za zmienku určite stojí napríklad snímka Okno do dvora, ak však máme vybrať jeden počin režiséra, ktorý je vrcholom geniálneho spracovania, je to Vertigo. Hichcock tu rozohráva dramatický príbeh bývalého policajta, ktorý sa zamiluje  do ženy, ktorú ma za úlohu tajne sledovať. Neskôr však zistí, že sa stal súčasťou dobre naplánovanej hry, kde veci nie sú také, ako sa nám Hichcock snaží nahovoriť.

Pozri aj: 10 životopisných filmov o skutočných génioch, ktoré vám predstavia inteligenciu v reálnych farbách

csfd.cz, interez.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)