businessinsider.com

koso / / Série
Apple je firma stojaca za mnohými prelomovými vynálezmi, ktoré vytvorili dnešný svet takým, ako ho poznáme. Ako vyzeralo prvých 40 rokov firmy Apple, a aké sú ich najlepšie produkty?

Apple je firma zodpovdná za mnohé prelomové vynálezy, ktoré vytvorili dnešný svet ako ho poznáme. Vždy išli do vynálezov, ktoré by posunuli ľudstvo ďalej a zdali sa pritiahnuté za vlasy. Ich produkty nie sú len technologickou špičkou, no postupom času sa stali aj módnym doplnkom a prinášajú štýl, ktorý značka reprezentuje. Apple ide mať onedlho ďalšie narodeniny, a preto sme si pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete, za čím všetkým stojí táto firma a čo dokázali za posledných 40 rokov.

iPhone

gadgets.ndtv.com
gadgets.ndtv.com

Ak ste si nie istý, že iPhone je pre Apple veľmi dôležitým produktom, stačí ak sa pozriete na ich predaje. No to nie je všetko, bez nich, by naše telefóny vyzerali pravdepodobne stále rovnako, ako tie pred desiatimi rokmi. Je takmer nemožné predstaviť si dnešný svet bez revolúcie, ktorú v roku 2007 začal iPhone.

iMac a návrat Steva

playground.ru
playground.ru

Keď sa Steve Jobs vrátil pracovať do Apple po tom, ako ho z jeho firmy vyšachovali, bol plný pomsty a začal robiť veľké zmeny. Jeho prvý prelomový produkt bol v roku 1998 iMac. Zbavil sa slotu na disketu a nahradil ho USB portom, čo vyhovovalo každému. Po dlhom čase to bol nádherný, špičkový a do detailov navrhnutý produkt od Apple.

Apple II

wikiwand.com
wikiwand.com

Počítač s názvom The Apple II nebol prvý počítač firmy, no bol prvý, ktorý sa vyrábal vo veľkom množstve. Keď v roku 1977 vystúpil na trh, obsahoval 4KB RAM a mohli ste spustiť rôzne programy a ukladať dáta pomocou kaziet. Tento produkt sa stal kultovou ikonou celej počítačovej histórie a inšpiroval mnohých ľudí a prvú generáciu domácich počítačov.

iPod Mini

gadgetmenders.com
gadgetmenders.com

V januári 2004 Apple hrdo vyhlásil, že predali viac ako 2 milióny iPodov. Taktiež ohlásili nový produkt, iPod mini. Nový produkt bola lacnejšia, štýlovejšia a elegantnejšia verzia tohto malinkého prehrávača hudby. Predával sa v modrej a ružovej farbe a disponoval aj sponkou, aby ste si ho mohli prichytiť napríklad o opasok. Zrazu sa stal produkt od Apple módnym doplnkom a samozrejme technickým zariadením na vysokej úrovni.

iTunes

choose.audioboom.com
choose.audioboom.com

Apple sa vždy držal svojich produktov a ich unikátnosti. Preto bolo oznámenie, že môžete pripojiť svoj iPod k počítaču, ktorý funguje na systéme Windows v roku 2002 také šokujúce. O rok neskôr sa iTunes Music Store premenil aj na platformu pre obchodné účely. Program iTunes pre windows zdvihol predaje iPodu a pomohol Apple zmeniť hudobný priemysel, keď premenil sťahovanie pesničiek za 99 centov na nový štandard. Aspoň pokiaľ neprišlo na trh Spotify.

30-Pin Dock Connector

gottabemobile.com
gottabemobile.com

Prišiel spolu s treťou generáciou iPodu. Tento jedinečný spôsob pripojenia sa stal terčom kritiky, no zároveň aj dôležitou súčasťou každého Apple zariadenia. Samozrejme je to kábel, ktorý je drahý a často sa kazí, no vďaka nemu môžete pripojiť svoj iPod rovno k reproduktorom a ďalším zariadeniam.

Siri

cnet.com
cnet.com

Siri nie je to najlepšie, no je to budúcnosť. Tento osobný asistent od Applu je novou súčasťou našich životov. Už sa nikomu nechce písať a preto prichádzajú do hry hlasové pokyny. Okrem Siri sú v hre aj Google Asistant alebo Alexa od Amazonu.

MacBook Air

businessinsider.com
businessinsider.com

Veľa produktov od Applu je pôsobivých, no niektoré nápady boli nepredstaviteľné, až pokiaľ sa nestali skutočnosťou. V roku 2008 ostali ľudia šokovaní po tom, čo videli Steva Jobsa, ako ľahko drží na pódiu prvý MacBook Air. Prvá verzia tohto počítača bola smiešne predražená a v porovnaní s cenou nedosahovala dostatočný výkon, no to nikoho nezaujímalo a každý sa snažil naškrabať viac ako 1500€, aby si jeden kúpil. Po tomto ošiali nasledovala vlna ultrabookov v celom priemysle.  

Mac a Intel

adamhartung.com
adamhartung.com

Keď Steve jobs prehlásil na pódiu WWDC v roku 2005, že Mac-y sa presúvajú na čipy od Intelu, všetko sa zmenilo. Táto zmena zvýšila rýchlosť a výkon Macov, zvýšil sa počet hardvérov a softvérov, s ktorými dokázal Mac pracovať a notebooky boli zrazu úspornejšie.

The App Store

thenextweb.com
thenextweb.com

The App Store prišiel spolu s iOS2 v roku 2008. Odvtedy sa rozšíril aj do Macov a Hodiniek (Apple Watch). Tým, že je veľmi jednoduché pre výrobcov dostať svoj produkt ku zákazníkom a pre zákazníkov je jednoduché si ich zakúpiť, vytvoril Apple novú platformu, vďaka ktorej sú všetci šťastní.

Na tejto infografike si môžete pozrieť všetky produkty, ktoré kedy Apple vyrobil.

wired.com
wired.com
interez.sk, (košo), wired.com, wired.com


Komentovať (0)