Foto: TASR

Experimentálnu vakcínu známu ako mRNA-1273 vyrába farmaceutická firma Moderna v spolupráci s americkou vládou.

Americká firma Moderna uviedla, že po zaznamenaných sľubných výsledkoch, ktoré teraz dosiahla, vstúpi do ďalšej časti testov. Prvá časť sa skončila úspešne. Účastníci si vyvinuli v tele protilátky a to bez vážnejších vedľajších účinkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ďalšia časť bude zahŕňať až 30-tisíc účastníkov, z ktorých polovica dostane vakcínu v dávke 100 mikrogramov a druhá polovica dostane placebo, uvádza portál ScienceAlert.

Aj ak sa u nich vyskytnú rôzne vedľajšie príznaky, očkovacia látka môže byť stále považovaná za úspešnú, ak zastaví závažné rozvinutie choroby COVID-19.

Prvá časť testovania

V prvej časti pokusnú vakcínu podali pri marcových skúškach 45 účastníkom vo veku od 18 do 55 rokov. Niektorí z nich dostali vyššiu dávku, iným vakcínu podali viackrát. Účastníkov rozdelili do troch skupín po 15 a podávali im množstvá vakcíny na úrovni 25, 100 a 250 mikrogramov. Po mesiaci dostali druhú dávku opäť v rovnakom množstve.

Po druhom kole podania vakcíny sa zistilo, že účastníci majú v tele vyššie hladiny protilátok, ako má väčšina pacientov, ktorí prekonali COVID-19.

Ilustračná foto: TASR/AP

Mierne vedľajšie účinky

Viac ako polovica účastníkov však zaznamenala mierne až stredne závažné vedľajšie účinky. Tie sa ale považujú za normálne. Išlo o únavu, zimnicu, bolesť hlavy a bolesť v mieste vpichu.

U jedného účastníka sa vytvorili vyrážky na oboch nohách a dvaja mali príznaky ochorenia COVID-19, avšak testy ukázali, že sú negatívni. Týmto trom nebola podaná druhá dávka.

V apríli sa prvá časť testov rozšírila o dospelých nad 55 rokov. Výsledky tejto časti ešte nie sú zverejnené. Moderna uvádza, že skúšobná vakcína je „všeobecne bezpečná, tolerovaná, bez vážnych vedľajších účinkov hlásených k 57. dňu (skúšky)„.

Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Americký odborník na infekčné choroby a expert Bieleho domu na nový druh koronavírusu, Anthony Fauci, koncom júna uviedol, že vakcína by mohla byť dostupná ešte do konca tohto roka alebo na začiatku roka 2021.

Je potrebné zistiť, čo sa bude diať pri vystavení vírusu

Amesh Adalja, špecialista na infekčné choroby na univerzite Johns Hopkins hovorí, že vytvorenie vysokých hladín protilátok je povzbudivé. Zároveň ale uviedol, že je potrebné vidieť, ako bude vakcína fungovať, keď bude osoba vystavená skutočnému vírusu.

Vizuál koronavírusu, foto: TASR/AP

Vakcína spoločnosti Moderna patrí do novej triedy vakcín, ktorá využíva genetický materiál vo forme RNA na kódovanie informácií potrebných na rast vírusového proteínu v ľudskom tele a tak sa vytvára imunitná reakcia.

Výhodou tejto technológie je, že obchádza potrebu výroby vírusových proteínov v laboratóriu, čím skracuje čas štandardizovaného procesu a pomáha zabezpečiť hromadnú výrobu vakcíny.

Uložiť článok

Najnovšie články