foto: Pixabay

31. január je tu a s ním aj zatmenie mesiaca.

Zatmenie mesiaca však na našom území nie je možné pozorovať. To bude viditeľné najmä z oblasti Aljašky, Sibíri a Austrálie. 

Ak by ste si ho však chceli napriek tomu pozrieť, máme pre vás celkom potešujúcu správu. Dnes o 11.45 hod. spustila NASA na YouTube LIVE vysielanie zatmenia mesiaca spoločne s odborným komentárom. Zatmenie je pozorovateľné už od 13:50, takže je najvyšší čas si zapnúť stream tu:

 

 Dnešok je však výnimočný aj pre inú vec, ako zatmenie Mesiaca. Keďže na dnešný deň pripadá aj druhý spln v januári, pôjde o takzvaný Blue Moon alebo v preklade modrý Mesiac. Ten nastáva práve vtedy, keď v jeden kalendárny mesiac nastanú hneď dva splny. Ako modrý Mesiac je označovaný ten druhý spln.Treba však dodať, že definícia modrý Mesiac nie je celkom presná. Mesiac do modra býva sfarbený len výnimočne a musia tomu byť uspôsobené podmienky na oblohe. Modré sfarbenie totiž spôsobujú častice prachu a dymu. Napriek tomu, že druhý spln v kalendárnom mesiaci sa nazýva ako modrý Mesiac, tak Mesiac bude sfarbený skôr do červena.

Foto: Tom Lee, Flickr

To je spôsobené tým, že práve tohtoročný modrý Mesiac bude niečim špecifický a to tým, že zrovna v ten istý deň, konkrétne 31. januára sa nielenže vyskytne druhý spln v kalendárnom mesiaci, ale nastane aj úplné zatmenie Mesiaca. Pri úplnom zatmení Mesiaca tieň našej Zeme nasvieti Mesiac do červena.

Pozri aj: Magnetické póly Zeme sa môžu čoskoro vymeniť, avšak ľudstvo na to vôbec nie je pripravené

iMeteo, hnonline.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )