Foto: Stephen Morris, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Tvorca obľúbeného kanála Veritasium sa stavil s fyzikom o 10-tisíc dolárov.

To, čo na začiatku vyzerala ako zábava, sa napokon zvrtlo na stávku o 10-tisíc dolárov. Všetko to spôsobil fyzikálny problém, či experiment, ktorý už desať rokov vyvoláva viaceré otázky medzi fyzikmi. O čo teda ide?

Na jednej strane stávky stojí Derek Muller, YouTuber a tvorca obľúbeného populárno-vedného kanála Veritasium na YouTube. Na druhej strane stojí Alexander Kusenko, profesor fyziky z Kalifornskej univerzity (UCLA). Obaja sú presvedčení o tom, že budú víťazmi. No víťaz môže byť iba jeden.

Kusenko si je tak istý, že sa ani nepokúsil zmeniť výšku stávky, ktorú navrhol Muller. “Vďaka fyzikálnym zákonom nič neriskujem,” uviedol pre portál Vice, ktorý sa téme venoval.

Moje sebavedomie sa nezmenilo,” povedal Muller.

Foto: Ride like the wind team, Public domain, via Wikimedia Commons

O čo vlastne ide?

Všetko to spôsobilo video, ktoré Muller publikoval na svojom kanály. V ňom sa posadil za volant experimentálneho stroja s názvom Blackbird Land Yacht. Toto vozidlo bolo vyvinuté inžinierom Rickom Cavallarom a poháňa ho iba sila vetra.

Na tom by nebolo zatiaľ nič šokujúce, ak by však Cavallaro netvrdil, že vozidlo poháňané vetrom dokáže ísť rýchlejšie ako vietor samotný. Na jeho stranu sa teraz pripája aj Muller.

Mnohí fyzici vrátane Kusenka ale tvrdia, že je to nemožné. Tvrdia, že prekročiť rýchlosť vetra je možné, ak je zariadenie orientované v uhle k smeru vetra, ale nie, ak vietor pôsobí rovnobežne so silou vetra.

Blackbird vyvoláva vášne už dlho

Už od roku 2010 Blackbird priťahuje obdivovateľov a odporcov, keď jeho konštruktér prišiel s týmto tvrdením. Muller sa to teda rozhodol otestovať a zjavne ho experiment presvedčil.

Video bolo zverejnené 29. mája a Muller tvrdí, že sa presvedčil sám, že vozidlo skutočne prekračuje rýchlosť vetra. Kusenko sa potom spojil s Mullerom a vyjadril svoje pochybnosti. Kusenko uviedol, že ho obsah Veritasia baví, no teraz sa musí postaviť na opačnú stranu.

Kusenko poslal mail Mullerovi, v ktorom tvrdí, že experiment nebol správne navrhnutý. Muži si vymenili niekoľko názorov o videu a potom sa dohodli na stávke a vykonaní kontrolovaného experimentu, ktorého svedkami budú Bill Nye, Neil deGrasse Tyson a Sean Carroll, profesori fyziky z výskumu na Caltechu.

Laboratórny test

Plánujú postaviť zmenšený model a vykonať test v laboratórnych podmienkach. Kusenko tvrdí, že nesprávne závery pochádzajú od premenlivosti vetra. Za premenlivých podmienok môže náraz vetra spôsobiť zrýchlenie vozidla, ktoré by potom zotrvačnosťou ďalej pokračovalo aj pri spomalení vetra, čo sa potom javí, že vozidlo ide rýchlejšie ako vietor samotný.

Autor Blackbirdu tvrdí, že vozidlo dokáže ísť rýchlejšie nie kvôli porušeniu fyzikálnych zákonov, ale kvôli jedinečnému dizajnu vrtule.

Kusenko, ktorý očakáva výhru vraví, že ju venuje spoločnosti Kudu, čo je online vzdelávacia platforma, ktorú spoluzakladal. Muller sa ešte nerozhodol, čo urobí s prípadnou výhrou, no chce ju darovať nejakej charitatívnej organizácii.

0
Uložiť článok
Komentovať