Lucia Mužlová / / Zviera
Vody oceánov sú obrovské a ešte stále nie tak celkom prebádané. Podľa vedcov je zatiaľ preskúmaných len 5% oceánov a stále sa objavujú nové...

Vody oceánov sú obrovské a ešte stále nie tak celkom prebádané. Podľa vedcov je zatiaľ preskúmaných len 5% oceánov a stále sa objavujú nové druhy organizmov, ktoré tam žijú. Výskumníci na palube Okeanos Explorer sa vybrali do vôd Mariánskej priekopy, pričom sa im do zorného poľa prišiel „ukázať“ zaujímavý tvor. Prístroj zvaný ROV sa ponáral až do hĺbky 3700 metrov, keď zachytil pohyb žiariacej medúzy.

Na nasledujúcich záberoch sa môžete pozrieť na to, čo tento prístroj zachytil. Vyzerá to, akoby mala medúza vo vnútri svojho tela žiariacu guľu.

[youtube QGFh3UNvuCQ 720 410]

Odborníci zaradili tento druh medúzy do rodu Crossota a jedná sa o „predátora“. Určili to na základe toho, ako loví svoju potravu. Keď zaregistruje potenciálnu obeť, prestane sa hýbať a čaká, kým sama pripláva k chápadlám. Následne ju chytí a skonzumuje. Krásne farby, ktoré medúza odráža, môžu slúžiť ako lákadlo pre ostatné živočíchy.

meduza
Ocean Explorer

Ak vás fascinujú takéto hlbinné prieskumy, môžete sa pozrieť na viac záberov. Z každého ponoru prístroja ROV bude prebiehať aj livestreamové vysielanie. Ak sa vám nechce čakať, môžete si pozrieť nasledujúce video.

[youtube zdWzZptopSQ 720 410]

Tím z Okeanos Explorer aj naďalej pokračuje vo výskume v Mariánskej priekope. Pre túto chvíľu je však táto medúza jedným z najväčších objavov. Čo si myslíte, že objavia nabudúce?

meduza2
Ocean Explorer


Komentovať (0)