Foto: TASR - Jaroslav Novák

V nedeľu večer odštartovala očkovacia lotéria.

V nedeľu večer prebehlo prvé kolo očkovacej lotérie. Až päť výhercov mohlo získať 100-tisíc eur, no z výhry sa tešila len jedna osoba. Pani Zuzanu spoznalo celé Slovensko, jej prípadom sa zaoberá už aj minister financií Igor Matovič. Ten prisľúbil, že jeho rezort bude riešiť situáciu v prípade internetových divákov pri očkovacej lotérii. 

Po nedeľnej očkovacej lotérii jedna výherkyňa získala 101-tisíc eur. Zo sumy nad 350 eur jej však odpočítajú 19-percentnú daň. Ide o štandardný proces zrážkovej dane.

Očkovacia prémia sa totiž zdaňuje ako finančná výhra v bežnej súťaži. V prípade 100-eurových výhier táto podmienka neplatí. Výhra v hodnote menej ako 350 eur je oslobodená od dane. „V prípade sprostredkovateľského bonusu nejde o výhru, ale o bonus, ktorý nebude podliehať zdaneniu,“ doplnilo pre agentúru SITA tlačové oddelenie ministerstva financií.

Foto: MF

Očkovacia lotéria začala v nedeľu večer 15. augusta. Už hneď po prvom večeri sa objavili kontroverzné situácie, keď napríklad jedna súťažiaca prišla o výhru 400-tisíc eur. Jej televízny signál cez internet mal omeškanie, a teda nevidela na obrazovke heslo, ktoré mala do telefónu povedať v časovom limite.

Kto vyhral v lotérii?

Ministerstvo financií už včera zverejnilo zoznam víťazov, dnes tam pribudli už aj 100 eurové výhry občanov, resp. tých, čo sa dali zaočkovať a prihlásili sa do očkovacej lotérie a súťaže Byť zdravý je výhra. Na stránke si môžete vyfiltrovať meno, trvalý pobyt prípadne aj jednotlivé kódy, ktoré ste obdržali pri prihlasovaní v SMS správe. Zoznam výhercov nájdete na tomto odkaze.

Do očkovacej prémie sa prihlásilo už viac ako 715-tisíc Slovákov. V tlačovej správe o tom informuje Ministerstvo financií SR. Zároveň dodáva, že sa samotnú nedeľu, keď sa uskutočnilo prvé žrebovanie, pribudlo takmer 62-tisíc nových záujemcov. Najviac zaregistrovaných eviduje rezort vo vekovej skupine 40 až 49 rokov. Ide o približne 150-tisíc osôb. Asi 130-tisíc z celkového počtu registrovaných tvoria seniori vo veku 65 rokov a starší.