Foto: Instagram

Výbuch sopky môže mať dopad na celosvetovú klímu.

Bali je ostrov v Indonézii, ktorý je v dovolenkovom období mimoriadne populárny. Zúriaca sopka mu však na popularite zrovna nepridáva, skôr naopak. Pri pohľade na Mount Agung, vybuchujúci vulkán, ktorý tu ohrozuje životy ľudí, až zamrazí. Vôkol lieta popol, dym zo sopky stúpa do trojkilometrovej výšky a po zotmení miesto zalieva červeno-oranžová žiara. Na najväčšiu erupciu sa ale stále čaká.

To všetko znie hrozivo samo o sebe, avšak to, čo nás však čaká po výbuchu môže ovplyvniť aj nás. V pondelok večer prezradil pre britský denník The Guardian miestny obyvateľ Nyoman Karyiarsa viac o aktuálnej situácii. „Túto noc sme videli magmu. Od siedmej do ôsmej večera sme pozorovali svetlo červené svetlo, ktoré vystupovalo z kráteru. Samotná magma však ešte vytekať nezačala.“

Posledná erupcia, ktorá sopka učinila sa odohrala bola v roku 1963 a vtedy ochladila svetovú klímu o 0,1 až 0,4 stupňa. Táto situácia sa môže zopakovať aj tentokrát, všetko závisí len od intenzity výbuchu, ktorý nastane. V súčasnosti je sopku počuť na vzdialenosť viac ako 11 kilometrov. Zasiahnutá oblasť, ktorú má sopka postihnúť sa odhaduje na okruh 9 kilometrov.

To ale znamená, že sopka by mala zasiahnuť až 22 okolitých dedín, čo činí takmer 100-tisíc ľudí. Podarilo sa z nich evakuovať len 40-tisíc, ostatní odmietajú opustiť svoje domovy, pretože sa cítia v bezpečí alebo v niektorých prípadoch sa nechcú vzdať svojho majetku. V súčasnosti je na Bali vyhlásený najkritickejší stav pohotovosti. „Nachádzame sa mimo nebezpečnej zóny, no dunenie sopky je počuť až sem a popol tu pokrýva úplne všetko. Ak nemáte masku môžete ho cítiť pri každom nádychu,“ dodáva Karyiarsa.

Keď sopka vybuchne, tak Zem sa ochladí. Spôsobia to emisie zo síry, ktoré zablokujú slnečné lúče dopadajúce na Zem, čím nastane ochladenie. Erupcia sopky Mount Pinatubo na Filipínach v roku 1991 spôsobila ochladenie globálnej klímy o,5 stupňa. „Nezdá sa to veľa, no na Zem to má extrémny dopad, keďže od klímy sa odvíja úplne všetko,“ povedala Teresa Ubide, vulkanologička z Univerzity v Quennslande.

Pozri aj: Vedci varujú: Najväčšia islandská sopka sa prebúdza a je pripravená kedykoľvek vybuchnúť. Bude sa opakovať scenár spred 7 rokov?

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články