Foto: Kathy DiVincenzo

Michaela / / Série
Často najmä ženské pohlavie ochká nad nastajlovanými fotografiami čerstvých mamičiek, ktoré držia v rukách svoj vytúžený uzlíček lásky. Aj tým, ktoré sú už dávno za zenitom, začne búšiť maternica. Veď mať dieťatko je predsa bomba!

Alebo nie? Prídete domov s malým dieťaťom, ktorému nerozumiete. Čochvíľa máte byt hore nohami a ste v strese, lebo nestíhate. Nemáte čas ani oholiť si nohy, partner môže snívať o teplej večeri. Celý deň zúfalo pozeráte na hodinky, čakajúc, kedy sa vo dverách objaví niekto, kto vás aspoň na chvíľu odbremení od materstva…

Vysloviť niečo podobné si vyžaduje značnú odvahu. Staršia generácia nemá veľmi pochopenie pre popôrodnú depresiu. Zdá sa, že kedysi žili supermatky, ktoré sa dokázali postarať o celú futbalovú jedenástku, ísť na pole, obriadiť dobytok a popritom navariť trojchodovú večeru. Áno, žena naozaj vydrží veľa. Ale neraz dá do stávky tú najcennejšiu komoditu – psychické zdravie.

Dvojnásobná mama, Kathy DiVincenzo, mala už dosť perfektných fotiek na Facebooku, na ktorých to vyzeralo, že materská dovolenka je naozaj dovolenkou. Možno aj preto dostala dosť neštandardný nápad. Spojila sa s kamarátkou a fotografkou Daniellou Fantis, aby tak spolu vytvorili nezvyčajnú fotosériu, ktorá ukazuje reálnu tvár materstva. Možno nie je taká pekná, ale ukazuje, že materstvo je skutočnou záťažou. Škoda, že mnohé ženy o tom ani netušia. Keby vedeli, že porozumieť novému človiečiku, keď vám v krvi koluje zmes rôznych hormónov, nemusí byť také jednoduché, akoby sa na prvý pohľad zdalo, uchránilo by ich to od negatívnych pocitov.

Kathy mala vážny dôvod zachytiť odvrátenú stranu materstva, pretože trpela popôrodnou depresiou, úzkosťou a obsesívno-kompulzívnou poruchou. Vie, že nie je sama. Nezvyčajnú fotosériu publikovala na Facebooku aj preto, aby pozdvihla povedomie o popôrodnej depresii. A chvalabohu sa to podarilo.

Kathy DiVincenzo

Mnohé matky v tichosti trpia a boja sa povedať okoliu, že niečo nie je v poriadku. Majú pocit, že zlyhali, no čím skôr vyhľadajú pomoc, tým skôr sa dostanú z bludného kruhu. Dá sa to. „Ukážeme všetkým, že nemusia trpieť v tichosti,“ hovorí Kathy a za to jej fandí celý virtuálny svet.

Kathy DiVincenzo

Je pravdepodobné, že práve teraz sa cítite veľmi nepríjemne (verte mi, že ja tiež).Vyzývam vás, aby ste prekonali nepríjemný pocit, keď budem hovoriť o popôrodnej depresii. Vypočujte ma. Máj bol vyhlásený za mesiac Povedomia o popôrodnej depresii. Tiež patrím k ženám, ktoré trpia týmto ochorením. Okrem depresie trpím úzkosťou a obsesívno-kompulzívnou poruchou. Mám však pocit, že je na čase, aby som vám ukázala, ako to môže naozaj vyzerať. Nechcem prezentovať len tú stránku svojho ja, ktorá je vhodná pre Facebook. Pravdou je, že oba obrázky sú skutočné. V závislosti od toho, aký mám deň, môžem byť hore aj dole. No keď sa s tým podelím, je problém. Jediná vec, ktorá ma však vyčerpáva viac ako samotná choroba, je to, že musím denno-denne predstierať, že je všetko v poriadku. Stojí ma to dvakrát viac energie, aby som zakryla túto skutočnosť, pretože sa bojím, že by vám to bolo nepríjemné. Obávam sa, že si myslíte, že som slabá, bláznivá, strašná matka alebo milión ďalších vecí, o ktorých sa ma snaží presvedčiť moja myseľ. Musíme prestať predpokladať, že popôrodné obdobie je vždy euforické, pretože pre jednu zo siedmych žien také nie je. Musíme sa naučiť sledovať príznaky, symptómy, rizikové faktory a podporovať ženy. Potrebujeme prelomiť stigmu, prelomiť mlčanie #EndTheSilence  a to tak, že začneme zdieľať naše príbehy, aby sme ukázali ostatným, že nie sme sami.  Ukážme ostatným, že nemusia trpieť v tichu…“ píše Kathy v svojom statuse. Veríme, že jej posolstvo ukáže, že materstvo nie je žiadna maličkosť.

Dve tváre jednej ženy – matky

Kathy DiVincenzo
Kathy DiVincenzo
Kathy DiVincenzo

O problémoch treba hovoriť. Tým, že ich zametieme pod koberec, nestratia sa. Práve naopak, ich sila narastie. A každé dieťa potrebuje spokojnú matku, však je to tak?

Pozri aj: Matka v statuse na Facebooku vysvetľuje, prečo nenúti svojho syna, aby sa rozdelil s hračkami. Jej príspevok zdieľalo už viac ako 200-tisíc ľudí

boredpanda.com
0
Komentovať (0)