Ilustračná foto: Unsplash (Waldemar Brandt)

Nové značky sa budú postupne objavovať pri slovenských cestách.

Zmena pri označení ciest dopravnými značkami sa už postupne deje. Na niektorých cestách si už mohli vodiči všimnúť nový dizajn niektorých značiek. Postupne by mali byť staré vymenené za nové na celom území Slovenska. Cieľom je zjednotenie dopravných značiek v zmysle Viedenského dohovoru.

Ako informoval web Dnes24, k tým dopravným značkám, ktoré už poznáme niekoľko rokov, pribudnú nové a aj také, ktoré mierne zmenili dizajn. Niektoré dopravné značky navyše z ciest zmiznú úplne.

Železničné priecestia aj diaľnice

Nového dizajnu sa dočkalo hneď niekoľko značiek, napríklad tá, ktorá upozorňuje na železničné priecestie, už vo svojom grafickom prevedení nebude obsahovať rušeň, ale modernú elektrickú lokomotívu. Na značke, ktorá upozorňuje začiatok pešej zóny už nebude muž sprevádzajúci dieťa, ale žena.

Nový dizajn dostali aj značky označujúce diaľnicu. Na tých sa zmení farba pozadia z modrého na zelené, pričom sa mení číslo aj text značky. V prípade diaľnice, ako web Dnes24 podotkol, sa toho veľa nemení, symbol zostáva, mení sa však prevedenie – pozadie značky je zelené a už nie je obdĺžnikového tvaru, ale štvorcového a po novom má značka číslo 309 (označenie začiatku diaľnice), príp. 310 (koniec diaľnice).

Staré dopravné značenie začiatku diaľnice a rýchlostnej cesty. Foto: Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR

„Koniec“ rýchlostných ciest

O niečo väčšia zmena je pri označení rýchlostných ciest. Po novom taktiež pôjde o značku v tvare štvorca, zostáva modrá a mení sa aj číslo, názov značky a úprava práv a povinností vodičov vyplývajúcich zo značky. Rýchlostné cesty tak nahrádzajú Cesty pre motorové vozidlá (značka č. 311) a Koniec cesty pre motorové vozidlá (č. 312). V prípade dopravnej značky označujúcej diaľnicu sa práva a povinnosti nemenia. Iné je to ale v prípade ciest pre motorové vozidlá, teda po starom rýchlostných ciest.

Foto: Slov-lex.sk (reprofoto)

Na takto označených cestách sa znižuje maximálna povolená rýchlosť zo 130 km/h na 90 km/h mimo obce a z 90 km/h na 50 km/h v obci. Znižuje sa aj rýchlosť, ktorú vozidlo musí byť schopné pri jazde dosiahnuť z 80 km/h na 60 km/h, inak na takto označenú cestu nesmie vojsť.

Foto: Slov-lex.sk (reprofoto)

Obzvlášť veľký pozor si treba dať najmä na fakt, že aktuálne platí dvojročné prechodné obdobie, čo znamená, že aj keď značka na diaľnici či ceste pre motorové vozidlá bude stará, platia nové pravidlá. Značky sa budú meniť postupne počas najbližších dvoch rokov.

Samozrejme, zmeny v chápaní a označovaní rýchlostných ciest môžu niekomu prísť chaotické. Uvedomiť si však treba, že termín rýchlostná cesta zostáva v praxi, ale už len po stavebnej stránke. Ako na svojom blogu vysvetľuje dopravný analytik Jozef Drahovský, diaľničná sieť na Slovensku sa bude aj naďalej skladať z diaľníc a rýchlostných ciest, pričom oba tieto typy budú označené dopravnou značkou diaľnica, teda aj na cestách pre motorové vozidlá budú platiť (v prípade, že budú označené diaľničnou značkou) pravidlá ako na diaľnici.

Dizajn nových dopravných značiek si môžete pozrieť v galérii:

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )