Foto: TANAP

Prielom uzavrú, turistický chodník čaká rozsiahla oprava.

Turistickú trasu cez Prielom, ktorá patrí medzi najnáročnejšie vo Vysokých Tatrách, čaká od piatku uzávera. Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa v spolupráci s dobrovoľníkmi chystá pustiť do opravy modro značeného turistického chodníka, ktorý vedie cez vysokohorské sedlo spájajúce Veľkú Studenú a Bielovodskú dolinu. Informovala o tom na svojej internetovej stránke s tým, že po rokoch bežných opráv a údržieb pôjde o rozsiahlejšiu opravu.

Na turistickej trase cez Prielom sa nachádzajú aj výstupové železá a reťaze, ktoré turistom uľahčujú pohyb v exponovanom teréne. Vplyv počasia a množstva ľudí, ktorí každý rok počas sezóny prejdú týmto úsekom, sa však negatívne podpísal na stave turistického chodníka.

„Aj reťaze a stupačky majú svoju životnosť. Privítali sme iniciatívu dobrovoľníkov, vďaka ktorým spoločnými silami zrekonštruujeme sedlo Prielom a zlepšíme tak nielen stav turistickej infraštruktúry, ale zároveň zvýšime aj bezpečnosť a komfort návštevníkov Vysokých Tatier,“ uviedol námestník riaditeľa Správy TANAPu Peter Spitzkopf.

Do práce sa pustia v piatok

Pracovníci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru sa spoločne s dobrovoľníkmi z turistického klubu Hikemates pustia do práce už v piatok. Keďže exponovaný terén si vyžaduje skúsených ľudí, na oprave tohto úseku sa budú podieľať nadšenci s lezeckou praxou.

„Na chodníku a v jeho okolí sa nachádza množstvo uvoľnených skál, tie odstránime a zároveň na trase osadíme fixné reťaze v dĺžke 180 metrov, aby bol prechod pre turistov jednoduchší a najmä bezpečnejší,“ konkretizoval predseda turistického klubu Patrik Pajta.

Najnovšie články