Foto: Archív TASR/AP

Mariyka sa narodila viac ako 10 rokov po výbuchu štvrtého reaktora.

Od černobyľskej tragédie prešlo v apríli 33 rokov. Vďaka vynikajúcemu seriálu z dielne HBO sa však o udalostiach, ktoré sa odohrali v atómovej elektrárni V. I. Lenina hovorí viac, ako za posledné desaťročia. Napriek tomu, ako sa situácia na začiatku vyvíjala, bola nakoniec v okolí Černobyľu evakuovaná a neskôr aj uzavretá zóna s rádiusom asi 15 kilometrov. A uprostred nej sa narodilo jediné dieťa.

Mariyka má 19 rokov a ako jediné dieťa sa narodila vo vnútri uzavretej černobyľskej zóny, píše britský portál Mirror. Pri sledovaní hrozivých scén zo seriálu Černobyľ, väčšine z nás napadá myšlienka, ako sa vôbec môže v uzatvorenej zóne dieťa nielenže narodiť, ale navyše aj prežiť bez veľkých zdravotných problémov. Mariyka je študentka, žije v Kyjeve, brigáduje ako barmanka a žije de facto bežným životom.

Mariyka sa narodila viac ako 10 rokov po výbuchu v černobyľskej elektrárni rodičom Mikhailovi a Lydii hlboko v uzavretej zóne v blízkosti neslávne známeho štvrtého reaktoru. Mikhail a Lydia v čase evakuácie odmietli svoj domov opustiť a napriek veľkému riziku ostali žiť v uzavretej zóne. Keď sa narodila Mariyka o celú rodinu sa zaujímali médiá aj úrady, ktoré rodičov často označovali za “kriminálnikov” ohrozujúcich život svojej dcéry.

Podľa informácií ďalšieho britského portálu Express žila Mariyka hlboko v zakázanej zóne Černobyľu prvých 7 rokov svojho života až do času, kedy nezačala navštevovať základnú školu. Jej detstvo bolo úplne normálnym detstvom dievčaťa žijúceho na vidieku. Jediný rozdiel bol v tom, že bola široko ďaleko jediným dieťaťom.

Uzavretá zóna v okolí Černobyľskej atómovej elektrárne je oblasť s regulovanými možnosťami vstupu a pobytu z dôvodu nadmernej rádioaktívnej kontaminácie.  Zóna je rozdelená na dve časti vnútornú, s rádiusom 10 km od elektrárne a vonkajšiu, s rádiusom 30 km od miesta výbuchu. Do vnútornej zóny majú povolený vstup iba odborníci, vedci a turisti s doprovodom. Do vonkajšej zóny sa postupne vracia aj bežný život. Vonkajšia zóna zasahuje aj na územie Ruska a Bieloruska.

Mariyka je jediným známym človekom, ktorý sa narodil hlboko v uzavretej zóne Černobyľskej elektrárne v období po výbuchu štvrtého reaktora v apríli 1986. A síce sa na svet dostala v rádioaktívnej zóne bez života, zdá sa, že to ten jej takmer vôbec neovplyvnilo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )