Foto: pixabay

Variant delta je o 40 až 60 percent infekčnejší v porovnaní s predchádzajúcimi mutáciami koronavírusu.

Poľské úrady evidujú 106 prípadov nákazy koronavírusovým variantom delta, ktorý sa rozšíril z Indie. Okrem toho zaznamenali aj 12 prípadov variantu delta plus. V poľskom rozhlase to v piatok potvrdil námestník poľského ministra zdravotníctva Waldemar Kraska.

Práve som dostal správu, ktorá ukazuje, že v súčasnosti máme 106 potvrdených prípadov variantu delta. Máme tiež 12 potvrdených prípadov variantu delta plus,“ uviedol Kraska. Predstaviteľ poľského rezortu zdravotníctva zopakoval názory odborníkov, že variant delta je o 40 až 60 percent infekčnejší v porovnaní s predchádzajúcimi mutáciami koronavírusu a často útočí na mladších ľudí vrátane detí.

Foto: pxfuel

Dostanú očkovaní tretiu dávku?

Ako informoval poľský denník Gazeta Prawna, tamojší experti sa obávajú, že ani dve dávky vakcíny nedokážu ochrániť zaočkovaných ľudí pred nákazou.

„Imunológovia zaznamenali klesajúcu dynamiku protilátok proti covidu-19 v ľudskom tele. Existujú obavy, že protilátky klesnú na úroveň, ktorá už nedokáže dostatočne účinne reagovať a ochrániť ľudí pred ochorením. Potom bude potrebné podať tretiu posilňovaciu dávku,“ povedal Grzegorz Cessak, šéf poľského Úradu pre registráciu liekov (URPL).

Denník Gazeta Prawna, na ktorý sa odvolali viaceré médiá, tiež napísal, že poľská vláda už začína rokovať s Európskou komisiou o dodávke približne 30 miliónov dávok vakcín.

Doteraz v Poľsku dostalo prvú dávku 16,9 milióna obyvateľov. Plne zaočkovaných je zatiaľ 13,3 milióna z 38 miliónov Poliakov, čo najvyšší poľskí predstavitelia, ale aj lekári považujú za nedostatočné. V Poľsku sa na politickej úrovni stále viac hovorí o potrebe povinného očkovania. V opačnom prípade krajina pandémiu nezvládne, uzatvára Gazeta Prawna.

0
Uložiť článok
Komentovať