Foto: Unsplash

V Česku začnú očkovať štvrtou dávkou vakcíny, opatrenia nechystajú.

V Česku sa v pondelok začne očkovať štvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19. Uviedol to v piatok český minister zdravotníctva Vlastimil Válek. TASR informáciu prevzala zo servera iDNES.cz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štvrtá dávka je určená ľuďom nad 18 rokov a podľa Válka je možné aplikovať ju najskôr štyri mesiace po tretej dávke. Očkovanie odporúča najmä ľuďom nad 60 rokov a rizikovým osobám, ako sú pacienti po transplantácii, ľudia s cukrovkou alebo s poruchou imunity.

Podľa námestníka ministra zdravotníctva Josefa Pavlovica bude očkovanie dostupné v očkovacích centrách bez objednania, prípadne u praktických lekárov. Cieľom bude podľa neho vytvoriť sieť očkovacích miest, aby bolo na jeseň možné zaočkovať 2,5 až tri milióny ľudí. Námestník ďalej uviedol, že sa zároveň spustí aj informačná kampaň. Ľudí, ktorí sa nedali preočkovať, budú podľa Pavlovica oslovovať zdravotné poisťovne.

Situácia je pod kontrolou

Štvrtú dávku vakcíny začnú aplikovať aj z dôvodu ďalšej vlny epidémie. „Nepochybné je, že epidémia začala znovu zosilňovať,“ povedal šéf Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek. Ide podľa neho o trend v celej Európe.

Foto: Unsplash

„Rastie relatívna pozitivita, teda percento pozitívne potvrdených prípadov, a nepochybne ešte týždeň až dva pôjde nahor. Potom s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k zlomu,“ myslí si Dušek.

Hoci počty nakazených stúpajú, situácia je podľa ministra zdravotníctva pod kontrolou. Ministerstvo opatrenia zatiaľ nechystá, nosenie rúšok je dobrovoľné. „Odporúčame ich v hromadnej doprave predovšetkým tým, ktorí sú rizikovou skupinou alebo ktorí majú príznaky infekčného ochorenia,“ dodal Válek. Okrem toho ich odporučil nosiť v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb.

Epidemiologická situácia sa v Česku v posledných týždňoch zhoršuje. Vo štvrtok pribudlo 1711 potvrdených prípadov, čo je približne o 160 viac ako minulý týždeň. Podľa Duška môže byť reálny počet nakazených až päťnásobný.

Najnovšie články