Ilustračná foto: TASR/AP

Meteorologická zima sa blíži ku koncu.

Podľa kalendára sa meteorologická zima pomaly blíži ku koncu, tá skutočná však odišla už dávno. Od začiatku februára sú teploty mimoriadne, stúpajú o 10 °C vyššie ako je priemer a skôr než pre zimný február, sú typické pre apríl. A aj keď zostáva ešte pár zimných dní pred nami, podľa iMeteo budú podobné, ako tie predošlé. Návrat zimy sa už teda zrejme nekoná, minimálne do Veľkej noci.

Článok pokračuje pod videom ↓

Máme problém

Aj keď to chvíľu vyzeralo nádejne, v priebehu minulého týždňa na severe Slovenska padol snehový poprašok a o pár stupňov sa ochladilo, tohtoročný február sa podľa iMeteo napokon zapíše ako najteplejší v histórii.

Tohtoročná zima sa pomaly chýli ku koncu a vyzerá to tak, že ani jej posledné dni sa nič nezmení. „Posledné, výraznejšie sneženie sme na našom území zaznamenali v polovici januára a február pripomína skôr apríl. Problémom nie sú len vysoké teploty, ale aj nedostatok snehu,“ informoval portál.

Posledná výraznejšia nádielka prišla pred Vianocami a spôsobila snehovú kalamitu. Vianoce však priniesli výrazné oteplenie, kedy sa sneh strácal výraznou rýchlosťou. Ďalšie sneženie prišlo v polovici januára, to už ale tak výrazné nebolo.

Skutočnosť, že chýba sneh, spôsobuje problémy nielen lyžiarskym strediskám. Sneh chýba aj na horách, čo môže mať vplyv na leto. Ak totižto neprídu zrážky na konci jari, hrozí nám extrémne suché leto.

Koniec zimy

Ako píše iMeteo, vysoké teploty zmiatli aj samotnú prírodu. Na Slovensku už kvitnú čerešne, prebudili sa včely a prilietavajú prvé bociany.

V najbližších dňoch bude počasie pokračovať v trende, ktorý razí celý mesiac. Aj posledné dni meteorologickej zimy budú teplé a prehupnú sa do jari s vysokými teplotami. Budú až o 5 °C vyššie, ako je na túto dobu na Slovensku bežné.

„V teplotnom vyjadrení to znamená, že pred nami sú dni s teplotami od +11 do +18 °C, čo je na koniec zimy neuveriteľne veľa. K zmene nedôjde ani v prvej polovici marca,“ predpovedá iMeteo.

Vývoj počasia nad Európou naznačuje, že na našom území môžeme v najbližších týždňoch očakávať stabilné, slnečné a suché počasie. Naďalej bude aj teplo a to o 2 až 5 °C viac ako je bežné.

Uložiť článok

Najnovšie články