Foto: unsplash.com

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 399 218 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v pondelok (13.9) pribudlo 474 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 7 651 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 399 218 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 720 267 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil na 250 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 562, pribudli 2 nové úmrtia. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb a to o 1 800. Momentálne ich je 2 407 896.

Laboratórne PCR testy odhalili najviac prípadov v Prešovskom kraji, odhalili tam 105 infikovaných. Nasledujú Košický kraj s 96 pozitívnymi testami, Žilinský s 81 a Trnavský s 56. V Bratislavskom kraji malo pozitívny výsledok PCR testu 47 ľudí, v Trenčianskom 33, Banskobystrickom 29 a Nitrianskom 27. V pondelok vykonali aj 16 113 antigénových testov, pozitívnych bolo 190.

Británia odporučila očkovať deti vo veku 12 až 15 rokov

Hlavní poradcovia vlád v oblasti zdravotníctva v Anglicku, Škótsku, Walese a Severnom Írsku odporučili očkovanie proti koronavírusu vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech aj deťom vo veku od 12 do 15 rokov. Toto odporúčanie musí najskôr prehodnotiť britská vláda, napísala v pondelok agentúra DPA.

Foto: TASR/AP

Hlavní poradcovia toto rozhodnutie spravili na základe toho, aké následky má pandémia na vzdelanie detí a ich mentálne zdravie v súvislosti s tým, že nechodia do školy. Približne tri milióny detí v Británii sa tak bude môcť podľa DPA zrejme čoskoro nechať zaočkovať proti koronavírusu. Predpokladá sa, že očkovaciu látku začnú deťom podávať priamo na školách tak skoro, ako to len bude možné.

Hlavní poradcovia vlád v oblasti zdravotníctva si myslia, že čo i len jedna dávka vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech dokáže do značnej miery znížiť šancu, aby deti medzi sebou vírus prenášali. Podľa klinických štúdií môže prvá dávka tejto vakcíny znížiť riziko nákazy koronavírusovým variantom delta o 55 percent a zabraňuje vzniku ťažkého priebehu ochorenia a smrti.

Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca očkovať deti neplánujú, kedže tú v súčasnosti neporúčajú pre ľudí mladších ako 18 rokov. Hlavní poradcovia zároveň požiadali britský Výbor pre očkovanie a imunizáciu (JCVI), aby preveril, či je deti tejto vekovej kategórie potrebné zaočkovať aj druhou dávkou vakcíny. Tú zrejme nezačnú deťom podávať skôr ako pred jarným trimestrom.

Hlavní poradcovia vlád v oblasti zdravotníctva sa rozhodli očkovanie pre deti od 12 do 15 rokov odporučiť aj napriek tomu, že JCVI prednedávnom ich očkovanie neodporučil. Prínosy očkovania detí by podľa výboru boli totiž “príliš malé”. V Británii je podľa Anglického úradu verejného zdravotníctva (PHE) v súčasnosti plne zaočkovaných proti koronavírusu približne 81 percent obyvateľov starších ako 16 rokov.

0
Uložiť článok
Komentovať