futurism.com

erik / / Veda
Olympijské hry v Tokiu sa síce budú konať v roku 2020, po technologickej stránke však budú o niekoľko desaťročí v budúcnosti.

Keďže ste už určite od ohlásenia v roku 2013 zabudli, kdeže to vlastne tie budúce letné Olympijské hry budú, po prečítaní tohto článku už na to len tak ľahko nezabudnete. Budete sa totiž spolu s nami tešiť na to, čo si pre nás majstri futuristických technológií z Japonska pripravili. Hoci sa nám totiž zdá, že do roku 2020 je ešte poriadne ďaleko, organizátori už pracujú na plný výkon aby pre športovcov, návštevníkov a samozrejme nás, divákov, pripravili tú najpútavejšiu prehliadku moderných technológií, akú môžeme v súčasnosti vidieť. Povedzme si to totiž úprimne, Olympijské hry nie sú iba o športových výkonoch, ale do veľkej miery je to tiež príležitosť, ako sa môže hosťujúca krajina prezentovať pred celým svetom. A my si už teraz môžeme byť istí, že za takmer 900 miliárd eur, ktoré sa Japonsko rozhodlo do týchto hier investovať, pre nás organizátori pripravia výlet medzi technológie budúcnosti. Ak chcete malý predkrm, pokračujte v čítaní.

Roboti, všade samí roboti!

Určite nikoho z vás neprekvapí správa, že Japonsko je v súčasnosti svetovým lídrom v oblasti robotiky a robotických technológií. Je preto pochopiteľné, že domáci chystajú doslova malú armádu robotov, ktorí budú v plnej pohotovosti už od uvádzacieho ceremoniálu, kde budú vítať športovcov a pomáhať všetkým návštevníkom. Organizátori pre nich dokonca dali postaviť (ako inak než robotmi) samostatnú dedinu hneď vedľa oficiálnej Olympijskej dediny pre športovcov v časti Tokia zvanej Odaiba, v ktorej budú žiť spolu so športovcami a návštevníkmi. Krajina dúfa, že dedina pre robotov ukáže celému svetu, ako by vyzeralo spolunažívanie človeka so strojmi, ktoré by nám pomáhali bez ohľadu na náš vek, národnosť, jazyk alebo sociálno-ekonomický status. Okrem toho má byť ich hlavnou úlohou pomoc strateným návštevníkom nájsť správny smer, zabezpečenie prepravy a tlmočenie jazyka. A možno aj ovládnutie sveta. Uvidíme.

businessinsider.com

Okamžitý prekladač jazyka

Svojich športovcov plánuje do Tokia vyslať 206 Olympijských komisií zo všetkých kútov sveta. Pochopiteľne, iba veľmi malé percento športovcov ovláda japončinu. Organizátori hier si preto dali za úlohu vytvoriť automatický prekladač, ktorý bude schopný z počutia preložiť japončinu do akéhokoľvek jazyka a naopak. A výsledok? Voice Tra. Program, alebo skôr mobilná aplikácia, ktorá je už teraz schopná plynulého prekladu do 27 jazykov, pričom vývojári sľubujú, že do začiatku hier ich bude schopná preložiť omnoho viac. Na projekte tiež spolupracuje firma Panasonic, ktorá vyvíja malé zariadenie, ktoré si budú môcť návštevníci zavesiť na krk. Ak ste videli animovanú rozprávku Hore (Up), určite si viete predstaviť, ako to asi bude fungovať. Spoločnosť vyvíjajúca Voice Tra tiež pracuje na aplikácii, ktorá bude schopná cez kameru mobilu naskenovať akýkoľvek japonský nápis a okamžite ho preložiť do akéhokoľvek jazyka priamo na mieste.

Autonómne taxíky

Japonskí vývojári z firmy DeNA a firma zaoberajúca sa robotikou ZMP si tak raz sadli za spoločný stôl a založili spoločnosť Robot Taxi Inc., ktorá bude zabezpečovať prevádzku bezpilotných taxíkov. Tie si budú môcť návštevníci objednať online cez mobilnú aplikáciu na presný čas a miesto odjazdu a tiež ich cieľovú destináciu. Spoločnosť bude tiež zabezpečovať bezplatnú prepravu športovcov po celom Tokiu. Japonská vláda má navyše v pláne do roku 2017 vypracovať zákon na reguláciu bezpilotných vozidiel, čo by japonskému automobilovému priemyslu umožnilo vrhnúť sa naplno do výroby takýchto „áut budúcnosti“. Spoločnosti Toyota a Nissan už v súčasnosti tajne pripravujú prvé protoypy takýchto vozidiel (ale nikomu to nehovorte).

qz.com

Priamy televízny prenos v 8K rozlíšení

Už v októbri tohto roku predstavila spoločnosť Sharp Electronics prvú televíziu na svete, ktorá je schopná vysielať v 8K rozlíšení. Jediný dôvod, prečo ju už teraz každý z nás nemá v obývačke, je asi len jej cena – približne 125-tisíc eur. Aj napriek tomu sa však televízna spoločnosť NHK rozhodla vysielať priame prenosy z Olympijských hier v ohromujúcom rozlíšení 8K (7 680 x 4 320 pixelov), čo je približne 16x viac než rozlíšenie väčšiny súčasných, bežne dostupných HD televízií. Potešujúca je tiež informácia, že do roku 2020 plánuje Sharp rozšíriť svoje televízie do väčšiny domácností, pravdepodobne razantným znížením ceny. Ak sa tak naozaj stane, môžeme sa na televízie s takýmto rozlíšením tešiť aj u nás, v Európe.

keywordsuggest.org

Lietadlá na palivo z rias

Áno, čítate správne. Lietadlo, ktoré lieta na riasy. Viete si predstaviť ešte ekologickejší spôsob prepravy? My teda nie. A nie len lietadlá, na riasy budú v blízkej budúcnosti fungovať aj autobusy po celom Japonsku. Ako prvý konštruktér lietadiel, ktorý súhlasil s výrobou takýchto „zelených“ lietadiel, je spoločnosť Boeing. Je však pravdepodobné, že sa jeho cestou vyberú aj ďalší konštruktéri. Riasy sú čistým a efektívnym palivom, ktorého širšie využívanie by znížilo emisie oxidu uhličitého až o 70 %.  Bohužiaľ, výroba paliva z rias je extrémne náročný proces. Spoločnosť Boeing sa však nevzdáva a v súčasnosti spolupracuje s viac ako 40 organizáciami, ktoré pomáhajú tento projekt finančne či technologicky zastrešovať.

dallasnews.com

Umelý dážď meteoritov

Tak toto už hraničí so sci-fi. Japonská astronomická spoločnosť ALE plánuje počas otváracieho ceremoniálu vytvoriť umelý dážď meteoritov, ktoré na povel začnú padať z neba a rozžiaria tak nočnú oblohu nad celým Tokiom. Spoločnosť ALE spolupracuje s Japonskými univerzitami na vytvorenie miniatúrnej satelitnej družice, ktorú vyšlú do vesmíru. Tá bude potom pripravená počas ceremoniálu vystreľovať smerom na Japonsko drobné sférické objekty zo špeciálnych chemikálií, ktoré po vstupe do atmosféry zhoria a vytvoria efekt padajúcej hviezdy podobne, ako to robia skutočné meteority. A stále nekončíme! Spoločnosť ALE totiž experimentuje s novými chemikáliami za cieľom vytvoriť umelé meteority, ktoré by pri horení v atmosfére dokonca žiarili rôznymi farbami. No my máme dosť.

king5.com

Super rýchle vlaky Maglev

Už počas Olympijských hier v Tokiu v roku 1964 predstavilo Japonsko celému svetu svoje extrémne rýchle vlaky Shinkansen. V tejto tradícii plánuje Japonsko pokračovať a počas nadchádzajúcich Olympijských hier preto bude predstavená nová generácia týchto vlakov pod názvom Maglev, ktorá sa bude pýšiť unikátnym spôsobom pohybu – magnetickou levitáciou (bystrejší si už určite domysleli, prečo sú tak pomenované). Áno, je pravda, že takéto levitujúce vlaky už v súčasnosti doslova lietajú naprieč Šanghajom a inými svetovými metropolami, no verzia, ktorú ešte len predstavia, má byť zo všetkých najrýchlejšia. Počas rýchlostných testov začiatkom tohto roka prekonali vlaky Maglev železničný rýchlostný rekord 601 km/h (aktuálny rekord tak stanovil na 603 km/h). Sen každého študenta dochádzajúceho do školy cez celé Slovensko, no nie?

5G bezdrôtové pripojenie

Ak môžeme predchádzajúce Olympijské hry brať ako vzor, Tokio môže očakávať vlnu viac ako pol milióna návštevníkov. Ubytovanie sa dá vyriešiť relatívne jednoducho – postavením nových hotelov a ubytovní. Avšak zabezpečiť, aby sa mohli všetci kedykoľvek bez problémov pripojiť na internet z ktoréhokoľvek miesta, to už môže byť tvrdší oriešok. Pokiaľ teda nehovoríme o Japonsku, ktoré je v oblasti telekomunikačných technológií skutočným priekopníkom. Najväčší japonský mobilný operátor DoCoMo pripravil v spolupráci so svetoznámym výrobcom mobilných telefónov Nokia unikátnu, vysokofrekvenčnú 5G bezdrôtovú sieť, ktorá bude v prevádzke iba počas Olympijských hier. Pre návštevníkov tak budú k dispozícií dátové prenosy o rýchlosti viac ako 2 gigabitov za sekundu (iba pre porovnanie – pri 4G sieti je maximálna rýchlosť prenosu „len“ 300 megabitov za sekundu).

youtube.com

Čo si o týchto novinkách myslíte, a ktorú z nich by ste najviac uvítali aj u nás na Slovensku? Dajte nám vedieť váš názor v komentári.

Pozri aj: Ako bude vyzerať svet v roku 2022? Tieto zmeny vám vyrazia dych

interez.sk (Erik Vlčák), futurism.com
0
Komentovať (0)