foto: Unsplash

Káva sa už stáročia teší po celom svete mimoriadnej obľube.

Je to ideálny nápoj nie len na náročné rána, kedy sa potrebujete naštartovať, ale aj na dlhé zimné poobedia či na letné posedenia s priateľmi. Okrem toho má množstvo zdravotných benefitov a neraz všetko, čo človek potrebuje k zlepšeniu nálady, je práve vôňa kávy. Mnoho ľudí síce kávu miluje, no veľa toho o tomto nápoji nevie. Ako ste na tom vy? Otestuje sa našim kvízom.

Navštívte aj našu sekciu kvízov a otestuje svoje vedomosti aj z iných oblastí.

Väčšina kávy sa vyprodukuje v Brazílii, je producentom až 40% kávy, ktorá sa na svete dopestuje.

unsplash

Brazília nie je len miestom, kde sa rozkladá najväčší dažďový prales na svete, skutočne sa môže pochváliť aj titulom najväčšieho producenta kávy.

Kedysi sa káva nepila, ale prežúvala sa vo forme malých guličiek s troškou živočíšneho tuku.

pexels

V súčasnosti sa už vyrábajú všemožné kofeínové náhrady no väčšina ľudí má kávu najradšej hneď z rána v obľúbenom hrnčeku. Kedysi však nebolo príliš praktické kávu variť, africké kmene preto bobule kávy rozomleli, pridali trochu živočíšneho tuku a vytvorili guličky, ktoré následne prežúvali.

Na svete sa denne skonzumuje miliarda šálok kávy.

pexels

Toto tvrdenie nie je pravdivé, ľudia totiž konzumujú kávy omnoho viac. Prieskumy tvrdia, že denne sa na svete skonzumuje až 2,25 miliardy šálok kávy.

Najväčším konzumentom kávy sú Fíni.

pexels

Aj keď Fíni príliš mnoho kávy sami nevyprodukujú, jednoznačne jej však najviac vypijú.

Beethoven mal najradšej viedenskú kávu.

unsplash

Aj keď k viedenskej káve sa Beethoven nevyjadril, isté je, že bol poriadne náročným zákazníkom a v kaviarňach ho príliš v láske nemali. Požadoval totiž, aby každá šálka jeho kávy bola vyrobená z presne 60 zrniek kávy.

Instantná káva bola vynájdená pred 500 rokmi.

pexels

Aj keď instantná káva jestvuje už nejaký ten čas, 500 rokov to ešte nie je. Prvýkrát bola totiž patentovaná v roku 1910.

Pitie kávy môže predĺžiť život vašej mačky.

unsplash

Aj keď to znie zvláštne, je to pravda. Ak doprajete každé ráno kávu aj svojmu domácemu miláčikovi, skutočne mu to môže predĺžiť život. Dôkazom je mačička menom Creme Puff, ktorá sa vďaka pravidelnej konzumácii kávy dožila úctyhodných 38 rokov.

Najdrahšia káva na svete sa vyrába z krokodílieho trusu.

pexels

Ani toto tvrdenie nie je celkom správne, tá najdrahšia káva na svete sa totiž vyrába z trusu indického slona. Má názov Black Ivory Coffee a kilogram tejto pochúťky sa predáva za závratných 1 100 dolárov.

Nie je možné zomrieť na predávkovanie kofeínom.

pexels

Na predávkovanie kofeínom sa v skutočnosti dá zomrieť, človek by však musel vypiť odhadom 80 až 100 šálok kávy, aby sa tak stalo.

Káva by mohla byť pohonnou hmotou budúcnosti.

pexels

Vedci prišli na to, že v budúcnosti by káva mohla slúžiť nie len ako pohonná hmota pre človeka, ale aj pre naše autá.