Foto: Doko Ing. Mgr. Jozef Kotulič, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Najstarší slovenský národný park už má svoju novú stratégiu.

Kľúčový dokument určuje pravidlá správania sa návštevníkov Tatranského národného parku. Po niekoľkoročnej príprave vojde do platnosti v polovici decembra.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prispôsobený súčasnosti

„Po viac ako šesťročnom procese sa zavŕšilo spoločné úsilie kolektívu ľudí, ktorého výsledkom sú jasné pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku,“ informoval TASR. námestník riaditeľa Správy TANAP-u, Peter Spitzkopf.

Ďalej dodal, že nové podmienky nemusia vyhovovať všetkým, odrážajú však kompromis medzi záujmami prírody a požiadavkami záujmových skupín. Súpis nových pravidiel bol odobrený Okresným úradom Prešov.

Foto: Flickr (trekkpics)

Návštevníkov národného parku teda čaká viacero kľúčových zmien, na ktoré by si mali dať pozor. Dôjde k skráteniu obdobia sezónnej uzávery, obmedzí sa pohyb psov alebo iných zvierat vo vysokohorskom prostredí.

Nová tvár TANAP-u

Zvieratá ako spoločníci človeka sa po novom budú môcť pohybovať len mimo lokalít, ktoré nie sú domovom kolónií svišťov. Vyhýbať sa budú musieť aj čriedam kamzíkov, či miestam, kde sa vyskytujú veľké šelmy, vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov.

Foto: Jakub Fryš, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nový poriadok podľa denníka Pravda zlegalizuje pohyb turistov na miestach, kde sa zvykne zhromažďovať množstvo ľudí s cieľom oddýchnuť si na krátku dobu. Pôjde o okolie vysokohorských chát, vrcholov štítov a iných miest mimo značených turistických chodníkov.

Dokument sa dotýka aj horolezcov, skialpinistov alebo milovníkov zimnej turistiky. Dobrou správou je predĺženie existujúcich cykloturistických trás a nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Novinkou je aj rozšírenie areálov pre vodnú turistiku.

„Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník,“ zhodnotil Spitzkopf.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články