Foto: Wikimedia (Staff Sgt. Kevin L. Bishop)

Klimatické zmeny sú z veľkej časti ovplyvnené letectvom.

Aj napriek tomu, že každý rozumne uvažujúci človek vie, že konšpirácia okolo takzvaných chemtrails je bludom, ako píše portál Gizmodo kondenzačné stopy, ktoré za sebou komerčné lietadlá zanechávajú, skutočne majú negatívne účinky. Nehovoríme však o rozprašovaní ťažkých kovov či vírusov, ako sa domnievajú konšpiráciou ovplyvnené skupiny ľudí.

Konšpirácia odlišuje kondenzačné stopy od toho, čo nazýva chemtrails a to tým, že za ne označuje tie stopy, ktoré sa nerozplynú okamžite, ale zostanú na oblohe. Samozrejme, že toto je len zlé vysvetlenie metrologických javov. Vedecká štúdia publikovaná v časopise Atmospheric Chemistry and Physics vysvetľuje, že keď lietadlo dosiahne dostatočnú výšku, začne sa za ním tvoriť stopa, ktorá sa neskladá iba z motorových emisií, ale aj vodnej pary a ľadu.

Problém je vo výške

Tie kondenzačné stopy, ktoré zmiznú okamžite nie sú tak škodlivé, ako tie, ktoré v atmosfére zostávajú. Dôvod je ten, že vietor ich rozvíri na veľkú plochu. Aj napriek tomu, že leteckí inžinieri sa snažia tak ako každý priemysel, emisie znížiť, problém vzniká práve vo výške, v ktorej sa oblaky tvoria. Nižšie položené oblaky totiž pomáhajú planétu schladiť, zatiaľ čo tie vyššie absorbujú radiáciu a prispievajú k otepleniu planéty.

Wikimedia (Stiopa)

Letectvo sa stále rozrastá a novšie lietadlá lietajú stále vyššie a vyššie, čo môže byť pre klimatické zmeny skutočne krízové. Očakáva sa dokonca, že letectvo v nadchádzajúcich rokoch porastie štvornásobným tempom, a preto by mali vedci prísť s riešením pre tento zásadný problém.

gizmodo.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )