Foto: Pixabay

43-ročný Frank Andre Soma je viac ako krotiteľ vlkov.

Tento muž je totiž zároveň aj vodcom vlčej svorky. Rezervácia Langedrag Nature Park sa nachádza približne tri hodiny cesty autom od Osla. Frank tu pôsobí už nejaký čas, no odborníkom na šelmy je celých 21 rokov. Okrem vlkov pracuje aj s medveďmi, rysmi či polárnymi líškami.

Vôjsť medzi vlky bez akejkoľvek ochrany je pre tohto muža tak prirodzené, ako pre nás pohladiť svoje domáce zviera. To, že nie je len opatrovateľom, ale aj vodcom svorky sa odzrkadľuje napríklad na kŕmení. Keď Frank donesie skupine vlkov mäso, najprv sa nad ním sám musí skloniť a predstierať, že sa naje ako prvý. Znie to síce absurdne, no toto je bežný postup.

Dvojica vlkov, Varg a Irgas, si trpezlivo počká, kým sa naje Frank, a potom sa pustí do surového mäsa. Tieto dve šelmy vychovával Frank odkedy mali len 8 dní. Práve preto, aby ho tieto zvieratá zniesli, bolo nutné vytvoriť si s nimi puto veľmi skoro. Prvých šesť týždňov spával Frank s nimi, aby ich udržal v teple. V tomto čase ich taktiež musel kŕmiť každé tri hodiny a starať sa o nich, takmer neustále.

Počas 19 rokov vychoval Frank štyri rôzne vlky. Práve Varg a Irgas mu prischli po tom, čo umreli ich rodičia. Frank však tvrdí, že každodenný kontakt so šelmami ho činí nesmierne šťastným. Nastala už však aj situácia, kedy došlo ku konfliktu. Keď však staršia vlčica na Franka zaútočila, ostatné tri vlky ho ochraňovali.

Sú ako bežné šteňatá, ale rastú veľmi rýchlo,” hovorí Frank s láskou o šelmách, ktoré majú vo veku šiestich mesiacov veľkosť dospelých zvierat. Park, v ktorom Frank pracuje, sa rozlieha na troch hektároch a navštíviť ho môže ktokoľvek. Práve týmto spôsobom sa jeho prevádzkari snažia zvrátiť typickú predstavu o šelmách, ako o krvilačných beštiách.

dailymal.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )