Foto: Warner Bros, Television Distribution, Wikimedia

Známa scéna zo seriálu Game of Thrones je inšpirovaná dejinami Anglicka.

Ak patríte k fanúšikom seriálu Game of Thrones, určite si spomeniete na scénu, kedy bola Cersei donútená prejsť mestskými uličkami King’s Landing. Scéna známa ako Walk of Shame patrí medzi najsilnejšie z celého seriálu. Práve počas nej je totiž, aspoň na malý moment, zlomená pýcha a hrdosť sebavedomej Cersei. Vedeli ste však, že celá scéna stojí na reálnych základoch? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas histórie sa nevera v šľachtických a kráľovských rodoch veľmi neriešila. To, že najmocnejší panovníci a šľachtici majú svoje milenky, bolo úplne jasné a prirodzené. Byť milenkou kráľa, zemepána či iného významného človeka pritom prinášalo mnohé výhody. Šperky, bohatstvo, luxus a prepych. Ak však muž zomrel, často prichádzalo peklo.

Foto: Warner Bros, Television Distribution

Taký je príbeh Jane Shore, milenky anglického kráľa Eduarda IV., ktorý krajine vládol v druhej polovici 15. storočia. Práve osud Jane po smrti kráľa Eduarda IV. bol inšpiráciou spomínanej scény zo seriálu Game of Thrones. Autor slávneho príbehu George R. R. Martin, povedal, že trest známy ako prechádzka hanby (Walk of Shame), bol v minulosti trestom, ktorý mal zlomiť pýchu previnenej ženy. A Cersei Lanister je pýcha sama. Práve preto osud Jane Shore dokonalo zapadol do fantazijného príbehu.

Jane Shore sa narodila v roku 1445 v Londýne do majetnejšej meštianskej rodiny. Jane sa aj dobre vydala. Za bohatého bankára menom William Shore. Až po svadbe spoznala anglického kráľa, ktorý sa v rovnakom roku vrátil do krajiny z Francúzska. Eduard IV. bol známy pre vysoký počet svojich mileniek. „Londýnsku ružu“, ako neskôr Jane prezývali, si obľúbil a ich vzťah trval až do kráľovej smrti v roku 1483. Jane sa medzičasom s manželom rozviedla a stala sa kráľovou milenkou na plný úväzok.

Foto: Warner Bros, Television Distribution

Vo veku 40 rokov na následky ťažkej choroby, kráľ Eduard IV. v apríli 1483 umiera. Status Jane sa v kráľovskej spoločnosti po smrti Eduarda IV. veľmi rýchlo zmenil. Možno za to mohol aj fakt, že z prostredia významných osobností udržovala vzťah aj s ďalšími, minimálne dvoma mužmi, medzi ktorými bol aj Eduardov nevlastný syn.

Po smrti Eduarda IV. sa v Anglicku rozmohol boj o trón. Vdova po bývalom kráľovi, Elizabeth Woodville, túžila po tom, aby na trón zasadol ich zatiaľ neplnoletý syn. Na trón si však narokoval aj Richard III, ktorý sa po smrti kráľa stal lordom protektorom a poručníkom nad spomínaným následníkom trónu. Richard III. nechal nakoniec neplnoletého Eduarda popraviť a na anglický trón zasadol on sám.

Foto: Wikimedia

Bývalú kráľovu milenku Jane Shore pritom obvinil zo zrady. Údajne mala donášať vdove Elizabeth Woodville. Trestom bola verejná prechádzka ulicami Londýna v spodnej bielizni. Potupa hodná zrady a verejný výsmech mešťanov. Po tomto verejnom „predstavení“ skončila Jane vo väzení. Tu však spoznala hlavného kráľovského advokáta Thomasa Lynona. Lynon na kráľovskej pôde vybavil prepustenie Jane z väzenia a zobral si ju za ženu.

Foto: Wikimedia

Pozri aj: Hrad známy zo seriálu Game of Thrones, je na predaj. Za takúto, pomerne nízku sumu, môže byť aj váš

thevintagenews.com
Uložiť článok

Najnovšie články