Foto: Instagram.com ( tibor.rendek), Facebook.com (Milan Gregor‎)

branči / / Slovensko
Skalný budzogáň by ste mali určite navštíviť.

Vďaka prírodnému bohatstvu v našej krajine ani nevieme kam sa skôr pozrieť. Jeden z tipov pre nezabudnuteľný turistický zážitok sa nachádza v Rajeckej doline. A právom sa radí medzi sedem najkrajších prírodných krás Slovenska.

Skalný budzogáň nájdete na svahu vrchu Žibrid v nadmorskej výške 867 m. n. m v Súľovský vrchoch. 14 metrov vysoký skalný útvar vznikal celé stáročia vďaka erozívnej činnosti vody. Viaže sa k nemu aj legenda opisujúca jeho vznik. V minulosti tu rástol najväčší strom na svete, ktorý nazývali hromodub. Jedného dňa ho uvidel obor, ktorému chýbal budzogáň a tak sa rozhodol, že si z neho jeden vyrobí. Pri výrobe budzogáňu si však nevšimol, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Veľmi ho to rozčúlilo, novo vyrobený budzogáň z celej sily zapichol do zeme a preklial. Z budzogáňa sa stal skalný hríb a dominanta, ktorú môžeme obdivovať až do dnes.

Stratený budzogáň #stratenybudzogan #budzogan #sulovskevrchy

A post shared by Tibor Rendek (@tibor.rendek) on

Budzogáň je obklopený hustým lesom a preto ho nevidno z hrebeňa Súľovských skál. Ku skale nás za približne 2 hodinky chôdze dovedie mierny, 6,5 km dlhý turistický chodník, ktorý začína v Rajeckých Tepliciach, prechádza ponad obec Zbyňov a má prevýšenie približne 500 metrov. Náučný turistický chodník má 6 zastávok, pri ktorých sa vždy dozviete niečo nové o prostredí a prírode okolo vás.

Pozri aj: Súľovské skaly: Jedinečné miesto neďaleko Bytče plné unikátnych skalných útvarov, ktoré vám vyrazia dych

obeczbynov.sk
0
Komentovať (0)