Niektoré európske krajiny by mohli byť pre Slovensko vzorom. Zaočkovanosť je vysoká a tým pádom si môžu dovoliť úplne uvoľňovať opatrenia. Pandémiu majú pod kontrolou a vírus sa už nešíri tak, ako pred vakcínami. Na čele úspešných krajín Európy stoja napríklad Portugalsko, Španielsko, Island, Dánsko a teraz aj Švédsko.
Švédsko zruší koncom septembra väčšinu protipandemických opatrení. Podľa tamojšej vlády je šírenie ochorenia COVID-19 v krajine pod kontrolou a uspokojivá je aj miera zaočkovanosti obyvateľstva. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.
Končia s opatreniami

So zmierňovaním protipandemických opatrení začala vláda už v máji, keď zverejnila päťbodový plán ich uvoľňovania. Do jeho predposlednej fázy vstúpi krajina koncom septembra, píše AFP. Podľa úradov sa však na verejnosti naďalej bude vyžadovať dodržiavanie hygienických opatrení vrátanie bezpečného odstupu.
“Naším cieľom bolo vždy uvoľniť reštrikcie hneď, ako to bude možné,” uviedla švédska ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová. Ako uvádza agentúra Reuters, švédska vláda v súvislosti s pandémiou COVID-19 nikdy nezaviedla lockdown a spoliehala sa prevažne len na odporúčania pre verejnosť. Napriek tomu krajina zaznamenala nižší počet úmrtí ako väčšina európskych štátov, avšak vyšší než iné škandinávske krajiny.
Vláda však zaviedla obmedzenia účasti na verejných zhromaždeniach vrátane koncertov a športových podujatí či pre miesta ako bary a reštaurácie. Platnosť týchto opatrení vrátane odporúčania pracovať z domu sa skončí 29. septembra. Plne zaočkovaných je vo Švédsku zhruba 70 percent obyvateľov starších ako 16 rokov, pripomína Reuters.
Podobne je na tom Dánsko

V Dánsku je proti koronavírusu zaočkovaných už 80 percent obyvateľov vo veku nad 12 rokov. Už o dva dni a teda 10. septembra rušia všetky opatrenia. Dánsko patrilo k prvým krajinám, ktoré v marci 2020 vyhlásili čiastočný lockdown, keď uzavrelo školy, ako aj prevádzky obchodu a služieb, ktorých fungovanie nie je nevyhnutné. Počas pandémie svoje opatrenia uvoľňovalo i znova sprísňovalo a v apríli zaviedlo covidpas pre vstup do reštaurácií, kín, posilňovní či kaderníctiev.
Predloženie covidpasu, ktoré už od 1. augusta nie je potrebné pre niektoré prevádzky ako múzeá, zrušili od 1. septembra pre ďalšie miesta, aj keď do 10. septembra bude naďalej povinné pri vstupe do nočných klubov a na veľké podujatia. Rúška nie sú vo verejnej doprave povinné od 14. augusta.
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi
Desivá havária parníka General Slocum, voda bola plná utopených detí a žien. Tragédiu prekonal až 11. september














Nahlásiť chybu v článku