Foto: SITA/AP

Už neplatí, že je to 90 dní od prekonaní koronavírusu.

Od minulého štvrtku sa môže do čakárne na očkovanie prihlásiť každý nad 16 rokov. Prednosť majú starší a chronicky chorí pacienti. Keďže je množstvo ľudí, ktorí prekonali ochorenie covid-19, začali sa hromadiť otázky, kedy je vhodné sa zaočkovať, ak človek prekonal nákazu.

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnych sieťach informuje, že už neplatí lehota 90 dní od prekonania ochorenia. Očkovať sa ľudia môžu už 14 dní po prekonaní koronavírusu. “Doteraz sme väčšinou uvádzali, že prihlásiť na očkovanie sa môžete až po 90 dňoch od prekonania Covidu. Táto hranica bola stanovená preto, lebo do 90 dní od prekonania Covidu je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín veľmi málo, bolo efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky,” informuje rezort na Facebooku.

Zaočkovať sa môžete dať aj po prekonaní ochorenia

Keďže momentálne je dostupnosť vakcín lepšia a urobilo sa množstvo štúdií, rezort zdravotníctva prišiel k záveru, že očkovať sa môžu aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie len pomerne nedávno. Nová lehota je 14-dní so symptomatickým priebehom (ak ste posledných 7 dní boli bez príznakov) a už po 7-mich dňoch od prekonania Covidu s asymptomatickým priebehom.

OČKOVAŤ SA MÔŽETE UŽ PO 14-TICH DŇOCH OD PREKONANIA COVIDU 💉🦠

Doteraz sme väčšinou uvádzali, že prihlásiť na očkovanie…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 4. mája 2021

“Na základe dostupných klinických štúdií neexistujú dôkazy o bezpečnostných obavách z očkovania osôb, ktoré prekonali Covid-19, alebo majú prítomné protilátky,” doplnil rezort. Do čakárne sa tak môžu prihlásiť aj ľudia po prekonaní koronavírusu.

0
Uložiť článok
Komentovať