Takýto ľudia budú musieť ísť po návrate zo zahraničia do karantény.

Ústavný súd SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Rozhodlo o tom v utorok plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor ÚS SR. Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu.

“Pozastavuje účinnosť paragrafu 9 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 16. júla 2021,” uvádza sa v tlačovej správe. Návrhu na pozastavenie účinnosti vo zvyšnom rozsahu súd nevyhovuje.

Zaočkovaní iba jednou dávkou sa nevyhnú karanténe

Pre Slovákov to bude znamenať, že po návrate zo zahraničia poputujú do karantény všetci tí, ktorí ešte nie sú plne zaočkovaní. Ústavný súd SR tak pozastavil výnimku, na základe ktorej nemuseli absolvovať karanténu ľudia, ktorí boli zaočkovaní iba prvou dávkou vakcíny a ihneď po návrate zo zahraničia si dali urobiť PCR test.

“Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného sudu SR. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach,” uviedla pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Na Ústavný súd SR sa opätovne obrátila opozícia 19. júla. Vyhlášku, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate na Slovensko do povinnej 14-dňovej karantény, považuje za protiústavnú. Podanie podporil Smer-SD i nezaradení poslanci mimoparlamentného Hlasu-SD.

 

0
Uložiť článok
Komentovať